Pierwszym kontaktem, jaki nawiążesz z pracodawcą, będzie CV i List Motywacyjny. W tych dokumentach musisz zaprezentować się na tyle ciekawie, by zachęcić rekrutera do zaproszenia Cię na spotkanie. Ubiegając się o atrakcyjne stanowisko warto poświęcić czas na przygotowanie dobrych dokumentów aplikacyjnych. Na co uważać, by nie stracić szansy na dobrą pracę?
Odpowiadaj na ogłoszenie
Dokumenty aplikacyjne to nic innego, jak odpowiedź na oferty pracy publikowane np. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Wysyłane pod wskazany adres CV i List Motywacyjny muszą więc odnosić się do treści ogłoszenia. Unikaj więc zapychania treści informacjami o kompetencjach, których dana praca nie wymaga. W gąszczu słów rekruter może pominąć to, co jest najistotniejsze.
Wysyłając CV i List Motywacyjny do kilku pracodawców w tym samym czasie, zwróć uwagę na adresy. Pomyłka może skreślić Cię z listy kandydatów zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną. Wysłanie dokumentów do złego odbiorcy świadczy o braku profesjonalizmu.
Pisząc CV i List Motywacyjny dbaj o ortografię i stylistykę. Jeśli masz z tym problem, poproś kogoś bliskiego o sprawdzenie dokumentów przed ich wysłaniem.
Trzymaj się terminu
W ofertach o pracę podawany jest termin, w jakim można składać dokumenty aplikacyjne. Pamiętaj, by go nie przekroczyć. Spóźnione CV i List Motywacyjny trafią do kosza. Weź to pod uwagę szczególnie w sytuacji, gdy planujesz wysłać je pocztą tradycyjną. Pamiętaj, ze minie kilka dni, zanim przesyłka trafi do adresata. Wyjątkiem może tu być sytuacja, w której przy rekrutacji brana będzie pod uwagę data stempla pocztowego, o czym pracodawca informuje w ogłoszeniu. Bez takiej adnotacji ważny będzie termin dostarczenia CV i Listu Motywacyjnego do rekrutera. Jeśli podana jest konkretna godzina pamiętaj, że nawet minuta spóźnienia wyklucza Cię z udziału w procesie rekrutacji.