Lepiej pracować w domu opieki czy jako prywatna pielęgniarka na telefon?

opieka

Ludzie zawodowo zajmujący się opieką nad osobami chorymi lub starymi i niedołężnymi pomagają im w codziennych czynnościach, które jednak w ich stanie często są przeszkodami nie do ominięcia. Osoby chcące wykonywać tę pracę mają wybór, pomiędzy kilkoma trybami, z których można wyszczególnić dwa główne: praca w domu opieki oraz świadczenie prywatnych usług pielęgniarskich na własny rachunek (tzw. „na telefon”). Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie mają swoje wady i zalety, a wybór pomiędzy nimi zależy od osobistych preferencji opiekuna oraz jego predyspozycji. Bezdyskusyjnym jest jednak fakt, że pielęgniarka oferująca prywatne usługi, jak i również osoba zatrudniona w domu opieki i pracująca w zespole opiekunów i lekarzy, muszą posiadać ogromną wiedzę oraz umiejętności medyczne, a także wykazywać się takimi cechami, jak cierpliwość, spokój i opanowanie.

Praca w domu opieki

Pierwszą, z wymienionych form pracy opiekuna, jest zatrudnienie w domu opieki dla osób, które same nie mogą zapewnić sobie odpowiednich warunków do życia i nie są w stanie wykonywać codziennych czynności z racji na wiek lub stan zdrowia, w skutek czego trafiają do takich miejsc. Domy opieki zapewniają całodobową opiekę medyczną oraz dostęp do lekarza ogólnego, a nawet psychologa czy fizjoterapeuty. Często spotykana jest także animacja czasu pacjentów, mająca na celu utrzymanie ich kondycji fizycznej i umysłowej na jak najlepszym poziomie. Osoba zatrudniona na stanowisku pielęgniarki działa w zgranym zespole medyczno-opiekuńczym i najczęściej zajmuje się więcej, niż jednym pacjentem, przez co nie może poświęcać każdemu z nich całej swojej uwagi. Ma z góry ustalony wymiar godzinowy oraz pracuje według ściśle określonego grafiku. Nie ma możliwości wyboru podopiecznych ani godzin, kiedy chce pracować. Jej decyzje są kontrolowane przez dyrektora ośrodka, który jest jej głównym przełożonym. Zaletą pracy w takim miejscu, jest pewność, że zlecenia się nie skończą tak długo, jak długo opiekun jest zatrudniony.

Praca jako pielęgniarka na telefon

Tego rodzaju praca, jest przeważnie wykonywana w mieszkaniu pacjenta. Opiekun pomaga mu w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami – zarówno higieną osobistą, jak i robieniem podstawowych zakupów i przygotowaniem posiłków. W razie potrzeby, kiedy podopieczny jest chory, osoba wykonująca prace pielęgniarskie, wykonuje zastrzyki i podaje leki. Świadczenie tego typu usług obejmuje też instruowanie rodziny w zakresie opieki nad chorym, oraz zapewnianie zajęcia podopiecznemu, w trosce o jego kondycję psychofizyczną i dobre samopoczucie. Obowiązki opiekuna nie różnią się w dużym stopniu od obowiązków pracownika domu opieki.
Niewątpliwą zaletą tej formy pracy, jest dość duża swoboda wykonywanych działań i podejmowanych decyzji. Nie mając nad sobą przełożonego, opiekun pracujący na własny rachunek, ma możliwość wybieranie zleceń według własnych wytycznych. Brak grafika i sztywnych godzin pracy, jest dużym komfortem, dla ludzi lubiących gospodarowanie czasem na bieżąco, a kontakt z tylko jednym pacjentem na raz sprawia, że opiekun może poświęcić mu całą swoją uwagę, co przekłada się na jakość wykonywanych usług.

Podsumowanie

Opiekun osób starszy i chorych, to praca bardzo wymagająca, przeznaczona dla ludzi odpowiedzialnych i posiadających ściśle określony zestaw cech, ale dająca wielka satysfakcję bez względu na to, na jaką formę jej wykonywania zdecyduje się człowiek z wykształceniem medycznym. Chęć pomagania innym i pomoc w najtrudniejszym etapie życia, jakim niewątpliwie jest starość, powinna być czynnikiem decydującym o podjęciu tego typu zajęcia.

Zarówno praca w specjalnych domach opieki, jak i praca pielęgniarki „na telefon” posiada swoje wady i zalety, a wybór będzie zależał tylko od prywatnych preferencji i predyspozycji przyszłego opiekuna. Osoby, które wolą być same sobie szefem, wybiorą własną działalność, natomiast Ci, którzy cenią sobie ciągłość i pewność zatrudnienia, postarają się o etat w domu opieki. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj pracy jest lepszy, czy bardziej opłacalny.

Analizy tematu dokonaliśmy na podstawie rozmowy z pracownikiem portalu www.perfekton.de zajmującym się organizowaniem opieki dla osób starszych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>