Laminaty tekstylne to materiały mające dwie lub wiele warstw, które zostały ze sobą połączone klejem lub pianką w procesie laminacji. Przynajmniej jedna warstwa musi się składać z tkaniny tekstylnej połączonej z pozostałymi warstwami – na przykład włókniną, folią, papierem – specjalnym klejem. Nawet jeśli nie słyszeliście nigdy o laminatach ani o laminacji na pewno spotkaliście się z nimi na co dzień. Służą do wyrobu odzieży zwykłej, narciarskiej, ochronnej, obuwia, fartuchów medycznych, czy obicia mebli w naszych domach. Spotkamy je również w branży motoryzacyjnej na przykład w postaci dywaników samochodowych, poszycia siedzeń, czy izolacji termicznej. W branży AGD również nie brakuje laminatów takich jak pokrowce do desek do prasowania, wkłady do pralek i suszarek, czy wkłady mopów.
Czym się różnią laminaty tekstylne piankowe od zwykłych?
Najpopularniejsze laminaty składają się z trzech warstw. Laminaty mogą składać się tylko z dwóch warstw – pianki i tkaniny wierzchniej. Przy takim połączeniu pianka może mieć grubość nawet 1 cm. Takie rodzaje laminatów są wykorzystywane głównie do ocieplania odzieży, wytwarzania kurtek czy odzieży termicznej. W pozostałych przypadkach mamy materiał złożony z tkaniny podstawnej, pianki i tkaniny wierzchniej. W zależności od właściwości tkaniny wierzchniej laminaty mogą być stosowane w różnorodnych branżach.
Jak wytwarza się laminaty tekstylne? Czy proces jest skomplikowany?
Laminaty tekstylne możemy wytwarzać w procesie laminacji. Aktualnie wyróżniamy dwa rodzaje laminacji:
- laminacja płomieniowa – najszybsza metoda, w czasie której poszczególne tkaniny łączymy ze sobą przy pomocy specjalnej pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Płomień działający na piankę prowadzi do połączenia poszczególnych elementów laminatu
- laminacja klejowa HOT-MELT – nowoczesna metoda, dzięki której możemy łączyć materiały bez użycia pianki. W czasie procesu rozgrzany klej jest równomiernie rozprowadzany przy pomocy walca bez konieczności używania obróbki termicznej. Klej używany do takiego połączenia to klej na bazie wody, klej topliwy lub PUR. Zaletą tego rodzaju laminacji jest brak ingerowania w wewnętrzną strukturę i właściwości tkaniny, jaki następuje w przypadku użycia wysokich temperatur przy laminacji płomieniowej.
Wszechstronne zastosowanie laminatów tekstylnych
Ze względu na różnorodność tkanin, jakie możemy połączyć ze sobą przy pomocy laminacji zyskujemy szeroki wachlarz zastosowań. W branży medycznej laminaty służą do wytwarzania odzieży, która jest nieprzepuszczalna dla różnego rodzaju cieczy, a jednocześnie oddychająca. Dodatkowo z niepylących laminatów medycznych możemy wyprodukować jednorazowe podkłady medyczne, prześcieradła, serwety do zabiegów medycznych. Oddychające i ochronne laminaty mogą być też stosowane przy wyrobie kamizelek ortopedycznych, stabilizatorów, ortez, obuwia ortopedycznego. Laminaty włókiennicze służą do wyrobu odzieży damskiej i męskiej, bielizny, odzieży termicznej, polarów, czapek, czy nawet odzieży dla zwierząt. Laminaty tekstylne oddychające o splocie 1680 D na piance o grubości 5 mm to doskonały materiał na plecaki, futerały instrumentów muzycznych, pokrowce na aparaty fotograficzne, czy też kamizelki ochronne.
Co możemy laminować? Ogranicza nas tylko wyobraźnia
Laminować można dzianiny, włókniny, filce, pianki, czyli praktycznie każdy rodzaj tkaniny. Inny rodzaj laminatów to laminaty techniczne, wykorzystywane w budownictwie na przykład do wykonywania tynków elewacyjnych oraz w branży introligatorskiej jako samoprzylepne okleiny. Laminaty techniczne są wykorzystywane na co dzień w przemyśle związanym z wytwarzaniem opakowań.
Laminaty tekstylne oraz laminaty techniczne można wykorzystywać w wielu przemysłach i firmach zgodnie z indywidualnymi preferencjami i pomysłami. Często można zamawiać określony typ laminatu w firmach zajmujących się laminowaniem. Jeśli potrzebujemy laminat o określonych właściwościach, aby zrealizować konkretny i innowacyjny pomysł nic nie stoi na przeszkodzie.