Kupno czy wynajem biura?

wynajem-biura

Jeżeli szukamy nieruchomości, w której planujemy stworzyć buro naszej działalności, to musimy stanąć przed wyborem, czy decydujemy się na zakup biura, czy może bezpieczniej będzie tylko wynająć pomieszczenia biurowe. Warto wziąć pod uwagę, staż naszej firmy, oraz potencjał, z jakim będzie się rozwijała. Każdy z wyborów ma swoje zalety jak również i wady. Dlatego warto taką decyzję dokładnie przemyśleć, żeby później nie żałować.

Zalety i wady związane z zakupem biura

Zacznijmy od tych lepszych stron posiadania własnego biura, czyli zalet. Podstawową zaletą jest to, że własne biuro, którego jesteśmy właścicielami może być naszym zabezpieczeniem finansowym. Jest to w pewnym rodzaju inwestycja części naszego kapitału. Nasza firma zyskuje majątek trwały. Własny lokal zwiększa jej wartość.

Dużą zaletą może być również to, że mamy gwarancje, że nikt nas z biura, z przysłowiowego „dnia na dzień” nie wyrzuci. Jesteśmy niezależni, a jeżeli lokalizacja naszych pomieszczeń biurowych jest atrakcyjna, to możemy część z nich wynająć innym przedsiębiorcom. Własny lokal biurowy, to również korzyści podatkowe. Jeżeli na zakup pomieszczeń biurowych wzięliśmy kredyt, to mamy możliwość zaliczenia odsetek kredytowych, w koszty naszej firmy. Ważne jednak, aby zakup był ściśle związany z prowadzoną przez nas działalnością.

Żeby nie było tak pozytywnie, zakup własnego biura, to nie tylko zalety, ale również wady. Jeżeli nasza firma jest krótko na rynku, obawiamy się o jej przyszłość, to inwestycja w budynek może nie być dobrym pomysłem. Wadami zakupu jest zablokowanie na długi czas, naszego kapitału finansowego. Jeżeli wzięliśmy kredyt, to tym bardziej, obniżyliśmy naszą zdolność kredytową i w razie potrzeby nagłej pożyczki bankowej, mogą być problemy z jej uzyskaniem. Zakupienie biura na kredyt, wiąże się z koniecznością płacenia rat, które będziemy zmuszeni spłacać nawet, jeżeli zamkniemy działalność. Jedynym wyjściem będzie znalezienie kupca, aby pozbyć się kredytu, co nie zawsze jest takie łatwe.

Zalety i wady najmu lokalu biurowego

Wynajęty lokal biurowy nie blokuje nam naszego kapitału finansowego, ponieważ nie musieliśmy wydać pieniędzy na biuro. Wynajęcie biura wiąże się z koniecznością opłacania comiesięcznego czynszu. Podobna sytuacja byłaby gdybyśmy mieli kredyt, wtedy płacilibyśmy raty. Nie mamy jednak w tym przypadku żadnych zobowiązań. Za określonym w umowie terminem wypowiedzenia, możemy zrezygnować z wynajmu lokalu, w razie niepowodzenia naszej działalności gospodarczej. Dziś rynek jest bardzo ciasny i nie każda firma się na nim utrzyma, wynajem lokalu ogranicza nasze ryzyko związane z działalnością.

W takim razie, jakie są wady wynajmu biura?

Wad jest kilka jednak najważniejsza z nich, to możliwość otrzymania wypowiedzenia wynajmu, w najmniej dla nas spodziewanym momencie. Towarzyszą nam wtedy problemy związane z przeprowadzką, oraz najtrudniejsze, czyli znalezienie innego lokalu, który będzie nas satysfakcjonował i będzie dla naszej firmy odpowiedni.

Istnieje również ryzyko, że po zadomowieniu się w danym miejscu, nagle osoba wynajmująca nam lokal, zechce podwyżki czynszu. W niektórych przypadkach jesteśmy zmuszeni zrezygnować z biura, co wiąże się właśnie z utrudnieniami. Największe ryzyko w takim przypadku to strata klientów, którzy mieli zwyczaj uczęszczać w okolice naszej siedziby. Nie zawsze uda się nam wszystkich stałych klientów przyciągnąć do nowego miejsca.

Niezależnie od tego czy podejmiemy decyzję wynajmu, czy zakupu biura, to musimy liczyć się z wadami i zaletami naszego wyboru. Dla przedsiębiorcy, który dopiero otworzył działalność, lepszym i bezpieczniejszym wyborem, będzie wynajem lokalu. Chociaż na jakiś czas, dopóki działalność się nie rozwinie. Jeżeli jednak nasza działalność przynosi zyski, a my posiadamy kapitał na zakup lokalu, to w takim przypadku zakup własnego biura wydaje się dobrym pomysłem. Dzięki temu wartość naszej firmy wzrośnie, a my w razie potrzeby zawarcia umowy kredytowej z bankiem, będziemy mieli możliwość użycia nieruchomości, jako zabezpieczenia naszego kredytu.

Interesuje Cię wynajem biura, sprawdź oferty na stronie www.nieruchomosci-pro.pl
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarzy

  1. Artur pisze:

    Witam no właśnie najbardziej wkurzające jest to, że niektórzy najemcy stosują taktykę, że jak się ktoś wprowadza to ok czynsz jest niski po to żeby zachęcić. Później jednak nagle niewiadomo skąd po miesiącu, dwóch lub trzech zaczynają podwyższać czynsz i to potrafi być naprawdę wkurzające.

  2. Farfelek pisze:

    Sam preferuję wynajem. Od jakiegoś czasu współpracuje z profesjonalnym deweloperem. Bardzo profesjonalne podejście, bezpieczeństwo i swoboda to priorytety. Atrakcyjna okolica, dobrze rozwinięte osiedle i łatwy dojazd. Polecam wszystkim czytelnikom :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>