Kto musi stosować ceny transferowe?

numbers-money-calculating-calculation

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z prowadzeniem księgowości. Jeżeli decydujemy się na samodzielne działanie w tym zakresie to musi znać podstawowe pojęcia dotyczące przepisów i zasad podatkowych. Dotyczy to także cen transferowych, które bezpośrednio dotyczą transakcji wykonywanych w naszej firmie. Aby odpowiednio zrozumieć ten temat najpierw musimy wyjaśnić sobie podstawowe pojęcia związane z tą terminologią.

Ceny transferowe

Zanim omówimy aspekt cen transferowych warto wyjaśnić sobie najpierw – czym tak naprawdę jest transakcja. Transakcja to inaczej transfer konkretnych dóbr – w tym przedmiotów czy usług – między konkretnymi podmiotami. Wielkość ceny transferu określają ceny transferowe, które powinny zgadzać się z wielkością rynkową. W związku z tym, że od wielkości cen transferowych zależy zysk lub strata konkretnych podmiotów – istnieje tutaj obowiązek dokumentacji tego zjawiska. Dlatego ceny transferowe powinny zgadzać się z tymi rynkowymi. Sprawdza się to poprzez porównanie cen transakcji zawartych pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Po więcej rzetelnych informacji na temat cen transferowych zapraszamy na https://podatki-katowice.pl/uslugi/ceny-transferowe

Kiedy powinienem stosować ceny transferowe?

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi mogą zgodnie z zasadą swobody umów – być ustalane w sposób dowolny. Jednak w przypadku gdy ustalone warunki znacznie różnią się od tych, które mogłyby zostać ustalone pomiędzy podmiotami niepowiązanymi – wówczas istnieje ryzyko, że władze ustalą dochody podatnika i określą podatek dochodowy bez uwzględnienia warunków.

W którym momencie podmioty są ze sobą powiązane?

Dzieje się tak w przypadku, gdy podmiot krajowy bierze udział w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa. Dotyczy to również sytuacji odwrotnej, w której to podmiot zagraniczny bierze udział w transakcjach powiązanych z podmiotem krajowym. Ceny transferowe dotyczą również tych samych osób, które bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym lub zagranicznym lub posiadają udział w ich kapitale.

Gdy podmiot krajowy mający swoją siedzibę za granicą będzie wykazywał brak dochodu lub jego dochód będzie zbyt niski – wówczas organy skarbowe mogą przeprowadzić kontrolę w celu weryfikacji cen transferowych.
Obowiązek dokumentacyjny musi również zostać zawarty w przypadku tylko i wyłącznie polskich podmiotów. Dokumentację transakcji należy przeprowadzić w przypadku gdy podmiot krajowy bierze udział w zarządzaniu lub kontroluje inny podmiot krajowy. Dzieje się tak również w przypadku gdy ma udział w jego kapitale.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>