Księgi Handlowe oraz Księga Przychodów i Rozchodów – krótkie porównanie

folder-1016290_1920Kierowanie działalnością gospodarczą, bez względu na jej charakter, wiąże się z koniecznością prowadzenia dokumentacji księgowej. Jako początkujący przedsiębiorca możesz mieć problem w odróżnieniu Księgi Przychodów i Rozchodów od Ksiąg Handlowych. Z poniższego artykułu dowiesz się kilku istotnych informacji na temat obu tych systemów.

KPiR – czym jest i kto powinien ją prowadzić?

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to najprostsza forma prowadzenia rachunkowości obejmująca zarówno przychody, jak i wydatki firmy. Jest dedykowana dla osób fizycznych, które są opodatkowane na zasadach ogólnych lub liniowo, spółek jawnych, spółek cywilnych i spółek partnerskich, których przychody za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 000 000 euro w przeliczeniu na polską walutę.

Księgi Handlowe – co zawierają i do kogo są adresowane?

Księgi Handlowe, inaczej zwane pełną księgowością lub Księgami Rachunkowymi to rodzaj księgowości, który obliguje przedsiębiorców do księgowania każdej operacji finansowej firmy. Składa się na nią dziennik, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych, a także wykaz aktywów i pasywów.

Prowadzenie Ksiąg Rachunkowych to obowiązek dla spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółek komandytowo – akcyjnych i komandytowych, a od 1 stycznia 2018 r. także osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, których przychody za 2017 rok wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro. Księgi Handlowe to zdecydowanie najbardziej skomplikowana forma księgowości, ale dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie dokładnej i szerokiej analizy finansowej danego podmiotu gospodarczego.

Aby zyskać pewność, że księgowość Twojej firmy jest prowadzona w sposób prawidłowy, warto korzystać z usług lokalnych biur rachunkowych. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, postaw na księgowego z okolicy – jeśli jesteś z Torunia, szukaj miejscowego biura, by zyskać pewność, że Twoje Księgi Handlowe Toruń niczym Cię nie zaskoczą.

 

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>