Krzesła do stołu – wskazówki podczas dobierania

krzesla-do-stolu-wskazowki-podczas-dobieraniaStół bardzo często stanowi centralny punkt salonu lub jadalni. Gromadzą się przy nim goście. Z bliskimi wspólnie spożywamy posiłki. To niezbędny element wyposażenia, który musi mieć dobrze dobrane krzesła. One będą bowiem warunkować komfort użytkowania, a do tego zapewnią spójną estetykę wraz z aranżacją całego wnętrza.

Na jakie elementy i parametry należy zwracać uwagę wybierając krzesła do stołu? Podpowiadamy!

Nie tylko estetyka

Wygląd jest oczywiście bardzo ważny, ale nawet najpiękniejsze krzesła nie będą ciekawie się prezentować i nie zadowolą domowników oraz gości, jeśli będą niewygodne. Podczas wybierania krzeseł trzeba zatem przyjrzeć się ich szerokości, wysokości, odległości siedziska od podłogi czy też temu, jak dużo oparcia wystaje ponad blat stołu.

W jaki sposób dokonać właściwego wyboru? Warto sprawdzić, czy liczba krzeseł, którą chcemy umieścić przy danym boku, będzie swobodnie się mieściła między nogami stołu. Niewłaściwe wymiary spowodują niemożność całkowitego wsunięcia krzesła pod stół, wygodnego przysunięcia się do blatu stołu lub ciągłego obijania się o nogi mebla. Poza tym między krzesłami pozostaną wolne przestrzenie, o różnych wymiarach, a to nie będzie wyglądało zbyt dobrze.

Wygodę korzystania z krzeseł zagwarantują konkretne wymiary. Zaleca się, aby między siedziskiem a blatem stołu było około 30 cm wolnej przestrzeni. Oparcie może wystawać ponad stół, ale nie więcej niż 20 cm, zaś odległość od podłogi do siedziska, powinna się mieścić w granicach 40-49 cm.

Jeszcze mocniej będziemy się przyglądać wymiarom krzeseł, które zostaną zaopatrzone w podłokietniki. Takie konstrukcje są bardzo wygodne, zapewniają dobre oparcie rękom, ale krzesło musi swobodnie wchodzić pod blat stołu.

Wróćmy na chwilę do siedziska, bo to kwestia nie tylko jego odległości od podłogi i stołu, ale również głębokości. Zbyt płytkie siedzisko krzesła sprawi, że trudno będzie utrzymać wygodną i zdrową dla kręgosłupa pozycję. Z kolei zbyt głębokie spowoduje brak oparcia dla stóp, a to również ma negatywny wpływ na kręgosłup. Wybierając krzesło warto je wypróbować w sklepie. Idealna głębokość to ta, kiedy około 1/3 uda wystaje za siedzisko. Odpowiednie pod względem rozmiarów, ale i ciekawe wizualnie propozycje krzeseł, można znaleźć w sklepie iHome24.pl.

Metal, drewno, a może plastik?

Krzesła wykonywane są z różnych materiałów. Do wyboru mamy tak różnorodne i ciekawe konstrukcje, że nie sposób wyjść ze sklepu z pustymi rękami. Trzeba mieć jednak na uwadze nie tylko estetykę krzeseł, która jest determinowana po części przez zastosowane surowce, ale i miejsce, w którym mają zagościć, cel przeznaczenia oraz trwałość.

Najbardziej uniwersalne są krzesła drewniane. Sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i w salonie. Trwałe, stabilne i wygodne, a do tego unikalne pod względem estetyki, ponieważ nie sposób znaleźć dwóch identycznych kawałków drewna. A o tym, jak duże znaczenie dla aranżacji wnętrza ma wygląd poszczególnych elementów wyposażenia, można przeczytać na stronie domyidealne.pl.

Krzesła, które będą przeznaczone do użytku okazjonalnego, głównie dla gości w reprezentacyjnym salonie, mogą być nietypowe pod względem wyglądu. Ciekawie prezentują się te wykonane z tworzyw sztucznych, ale i tapicerowane bądź skórzane. Dodają efektu luksusu, wyrafinowania i sprawiają wrażenie, że wnętrze ma klasę. Są jednak trudniejsze do utrzymania w czystości, dlatego dużą uwagę zwraca się na ich jakość wykonania oraz sposoby czyszczenia, jeśli mają zagościć w jadalni.

Metalowe krzesła z ażurowymi wycięciami, to sposób na uczynienie wnętrza jeszcze bardziej dekoracyjnym. Można je uzupełnić o miękkie poduszki na siedziska, dzięki którym korzystanie z nich będzie jeszcze bardziej komfortowe. To estetyka, która najlepiej sprawdza się we wnętrzach industrialnych i w klasycznych loftach.

Trwałość, czyli na co zwracać uwagę

Sposób wykonania wiele nam powie o jakości i trwałości krzesła. Liczą się nie tylko zastosowane materiały, ale i łączenia nóg z siedziskiem, ponieważ na te elementy będą najbardziej obciążone. Siedzisko nie powinno się nadmierne wyginać, skrzypieć podczas opierania pleców, a także sprawiać wrażenia zbyt miękkiego i podatnego na uszkodzenia. I wreszcie wybór wśród ofert sprawdzonych producentów, a nie stawianie na opcje najtańsze. Chodzi przecież o to, by była to inwestycja w długie lata użytkowania.

Wymiary, wygląd, możliwość przyjęcia wygodnej i zdrowej dla kręgosłupa pozycji podczas siedzenia. To najważniejsze elementy podczas dobierania krzeseł do stołu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>