Królowa domowych roślin tropikalnych: bromelia

plant-5417759_960_720Bromeliad to nazwa rodziny roślin składającej się z ponad 3000 różnych gatunków (jednym z nich jest ananas). Pochodzące z klimatu tropikalnego, w miejscach, które nie są tak ciepłe, Bromeliady spędzają życie jako domowe rośliny tropikalne.

Ich pierwotnym siedliskiem są wilgotne, zacienione podłogi leśne lub można je znaleźć przyczepione i wiszące na drzewach. Oznacza to, że bromelie są przystosowane do ciepłego, wilgotnego, zacienionego klimatu.

Jasno zabarwione liście, często mylone z kwiatami, są w rzeczywistości przylistkami, strukturami podobnymi do liści, na których może rosnąć kwiatostan. Powoli Bromeliada dodaje nowe liście do swojego środka, a następnie, gdy środek staje się zatłoczony i nowe liście nie mają miejsca na uformowanie, Bromeliad koncentruje swoją energię na wytwarzaniu tych charakterystycznych przesunięć. Kwitnienie Bromeliad może trwać kilka miesięcy, a kolorowe przylistki nawet potrafi ą kwitnąć dłużej. Niestety, roślina mateczna w końcu umiera.

Bromelie wyglądają oszałamiająco:

• zgrupowane razem jako jeden typ
• zmieszane z innymi odmianami.

Będą się kapitalnie prezentować pod podstawą palm i bambusa, umieszczone wokół basenów lub ozdabiające nowoczesne zacienione wejście. Szukaj unikalnych odmian, które mają egzotyczne liście w odważnych kolorach. Jedną z najodporniejszych odmian, na którą warto zwrócić uwagę, jest Fascicularia bicolor z kolczastymi liśćmi i nieziemskimi kwiatami. Niektóre bromelie rosną dobrze jako „rośliny powietrzne”, które mogą być osadzone w kłodach, na mchu lub innych organicznych strukturach.

Jak sprawić, by cieszyła jak najdłużej?

Znajomość różnorodności pomoże Ci zintegrować bromelie z krajobrazem i odpowiednio o nie zadbać. Jeśli nie masz pewności, zapytaj ogrodnika specjalizującego się w roślinach tropikalnych. Jeśli sadzisz na zewnątrz w miejscu wolnym od mrozu, unikaj wystawiania Bromeliad na duże ilości bezpośredniego słońca lub oparzenia liści. Najlepsze jest jasne światło. Jeśli martwisz się o ujemne temperatury, sadź Bromeliady w pojemnikach, które można łatwo przenieść do osłoniętych obszarów, gdy nadejdzie mróz.

Większość bromelii nie lubi zwykłej gleby lub ziemi doniczkowej, ponieważ nie spływa ona prawidłowo i wtedy gnije ich system korzeniowy. Zamiast tego użyj specjalnych mieszanek doniczkowych Bromeliad. To samo dotyczy nawozów – używaj odmiany przeznaczonej do storczyków, ale nawozić należy oszczędnie. Usuń kwiat, gdy stanie się brzydki, za pomocą ostrego, wysterylizowanego noża lub pary nożyczek, aby przyciąć kolec tak daleko, jak to możliwe, nie uszkadzając rośliny.

Aby zagłębić się w ten temat, zapoznaj się z ogromną ilością poradników dotyczących uprawy roślin tropikalnych. Na koniec zdobądź więcej pomysłów na to, jak skutecznie sadzić, uprawiać i dbać o bromeliady – szukaj w internecie pomysłów na sadzenie, hodowanie i pielęgnację różnych roślin wieloletnich. Interesują Cię inne rośliny tropikalne do ogrodu lub w pomieszczeniach? Warto zacząć właśnie od Bromeliad.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>