Krew w kale? Nie ignoruj tego – sprawdź, jakie badanie może Cię czekać.

Krew w stolcu może być przerażająca, niezależnie od tego, czy odkryjesz ją podczas wycierania po wypróżnieniu, czy w ramach badania zleconego przez twojego lekarza. Podczas gdy krew w kale może sygnalizować poważny problem, nie zawsze tak jest. Oto, co powinieneś wiedzieć o możliwych przyczynach „krwawych” stolców i co powinieneś zrobić – i twój lekarz – jeśli odkryjesz problem.

x-ray-2117685_960_720

Krew w kale oznacza krwawienie gdzieś w przewodzie pokarmowym. Czasami ilość krwi jest tak mała, że ​​można ją wykryć jedynie za pomocą specjalnego badania. Innym razem może być widoczna na papierze toaletowym lub w toalecie (wtedy krew jest zwykle jasnoczerwona). Krwawienie występujące wyżej w przewodzie pokarmowym może sprawić, że stolec stanie się czarny i smolisty.

Krew w kale – diagnostyka

Ważne jest, aby lekarz ocenił krwawienie w kale – jakiekolwiek by ono nie było. Wszelkie dane, które możesz podać na temat krwawienia, pomogą twojemu lekarzowi zlokalizować miejsce krwawienia. Na przykład czarny, smolisty stolec prawdopodobnie jest związany z wrzodem lub innym problemem w górnej części przewodu pokarmowego. Jaskrawa czerwona krew lub bordowo zabarwione stolce zwykle wskazują na problem w dolnej części przewodu pokarmowego, taki jak np. hemoroidy.

Po odbyciu wywiadu lekarskiego i przeprowadzeniu badania, pracownik służby zdrowia może zlecić badania w celu ustalenia przyczyny krwawienia.

Testy mogą obejmować:

Płukanie żołądka – to badanie, które może powiedzieć lekarzowi, czy krwawienie występuje w górnym czy dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Procedura polega na usunięciu zawartości żołądka przez rurkę wprowadzoną do żołądka przez nos. Jeśli żołądek nie zawiera śladów krwi, krwawienie może ustąpić lub jest bardziej prawdopodobne w dolnym odcinku przewodu pokarmowego.

Panendoskopia- procedura polegająca na włożeniu endoskopu lub elastycznej rurki z małą kamerą na końcu, przez usta i dół przełyku do żołądka i dwunastnicy. Lekarz może z tego skorzystać, szukając źródła krwawienia. Endoskopię można również stosować do zbierania małych próbek tkanek do badania pod mikroskopem (biopsja).

Kolonoskopia – Procedura podobna do powyższej z wyjątkiem tego, że sprzęt jest wprowadzany przez odbytnicę w celu obejrzenia okrężnicy. Podobnie jak w przypadku panendoskopii, kolonoskopię można wykorzystać do pobrania próbek tkanek do biopsji.

Enteroskopia – procedura podobna do panendoskopii i kolonoskopii stosowanej do badania jelita cienkiego. W niektórych przypadkach wiąże się to z połknięciem kapsułki z małą kamerą wewnątrz, która przesyła obrazy do monitora wideo, gdy przechodzi przez przewód pokarmowy.

Angiografia -procedura polegająca na wstrzyknięciu specjalnego barwnika do żyły, który sprawia, że ​​naczynia krwionośne są widoczne na skanie rentgenowskim lub tomografii komputerowej. Procedura wykrywa krwawienie w miarę wyciekania barwnika z naczyń krwionośnych w miejscu krwawienia.

Laparotomia – procedura chirurgiczna, w której lekarz otwiera i bada brzuch. Może to być konieczne, jeśli inne testy nie wykryją przyczyny krwawienia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>