Konkretna oferta edukacyjna w Krośnie – podkarpackiego miasta akademickiego!

pexels-abby-chung-1106468Status akademii – każda uczelnia zawodowa o tym marzy, ale nie każda ma możliwość ją uzyskać. Liczne wymagania organizacyjne i prawne są tutaj bardzo istotne – ale podkarpackiej uczelni w Krośnie to się udało i dołączyła do tego grona – jako PANS od 1.01.2023 roku.

Wymagania prawne i organizacyjne – co musi zostać spełnione, aby zyskać status akademii?

• konkretna oferta edukacyjna,
• konkretna liczba studentów i nauczycieli,
• ustalony czas funkcjonowania uczelni.

Do tego wszystkiego dochodzi ocena jakości kształcenia, której dokonuje renomowana i niezwykle doświadczona ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zmiana statusu KPU na PANS – jak do tego doszło?

Konsultacje wewnątrz uczelni były niezbędnym elementem procedury przygotowującej do zmiany statusu i nazwy – którą dzisiaj jest Akademia Nauk Stosowanych . Te rozmowy pokazały, że KPU jest gotowa do tego, by skorzystać z przepisów ustawy. Na kanwie tego aplikacja została złożona i decyzja akceptacji podjęta przez Ministra Edukacji i Nauki ją potwierdziła. Wszystkie wymagania zostały przez podkarpacką uczelnię w Krośnie spełnione i dzięki temu udało się jej dołączyć do renomowanej grupy zawodowych i praktycznych akademii.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie – co warto wiedzieć na ten temat?
Krośnieńska szkoła wyższa działa na rynku edukacyjnym już prawie ćwierć wieku – bo 24 lata działalności ma za sobą. Ciekawostką jest to, że nie zaczynała jako KPU ale jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i taką pierwszą na Podkarpaciu była w istocie. Interesujące jest również to, co w materiałach prasowych dodatkowo wyjaśnia wyjaśnia dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds .rozwoju.: „Chodzi nie tylko o inny szyld, lecz o poważną reformę placówki. Powstanie PANS w Krośnie to efekt strategii MEiN, zmierzającej do zwiększania znaczenia oraz polepszania możliwości kształcenia uczelni zawodowych”.

To wszystko sprawia, że przed KPU w przyszłości jawi się naprawdę konkretna reforma, co ma bezpośredni związek z poszerzonymi możliwościami, jakie zapewnia zmiana statusu KPU na PANS. Tutaj warto zaznaczyć możliwość samodzielnego prowadzenia studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela, gdyż KPU już jako Akademia nie będzie mogła w tym kontekście ubiegać się o zawarcie porozumienia z uczelnią akademicką.

Jakie kierunki dla przyszłych nauczycieli czekają w PANS?

• Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna,
• Pedagogika – wychowanie fizyczne,
• Pedagogika – filologia angielska.

Dzisiaj PANS to już kilkanaście tysięcy świetnie wykształconych absolwentów, którzy ukończyli kierunki studiów takie jak te związane z profilem humanistycznym, naukami o zdrowiu, profilami technicznymi, społecznymi, czy przyrodniczo-rolniczymi.

Nie pozostaje nic innego, jak zachęcić do zapoznania się z aktualnymi propozycjami PANS – jeśli jesteś osobą, która właśnie stoi u progu podjęcia decyzji na temat dalszego kierunku edukacji. Na stronie internetowej uczelni w Krośnie istnieje sporo interesujących informacji w tym zakresie. To dobre miejsce do zdobywania wiedzy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>