Klimatyzacja w biurze i jej wpływ na wydajność pracy

air-conditioner1

Już dawno temu stwierdzono związek pomiędzy dobrym samopoczuciem i komfortem pracowników, a wydajnością i efektywnością ich pracy. Czyste i świeże powietrze sprawia, że czujemy się nie tylko przyjemnie i rześko, ale również jakość powietrza jakim oddychamy ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia.

Syndrom chorego budynku

Naukowcy od dawna dostrzegają szkodliwy wpływ braku bądź wadliwego działania systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego. Powstało nawet pojęcie “syndromu chorego budynku” (ang. Sick Building Syndrome), które odnosi się do tych budynków publicznych, mieszkalnych bądź usługowych, gdzie wśród pracowników i osób przebywających wewnątrz wciąż notowano przypadki złego samopoczucia, omdleń, bólu głowy, problemów z oddychaniem, chronicznych infekcji dróg oddechowych i alergii. Okazało się, że w pomieszczeniach brakowało świeżego powietrza, bądź było ono stale zanieczyszczane. Jeśli biuro bądź budynek usługowy posiada już zainstalowany układ urządzeń i przewodów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, należy regularnie dokonywać ich przeglądu.

Usługi z dziedziny klimatyzacji

Usługi w dziedzinie konserwacji klimatyzatorów świadczy airengineering.pl. Serwis zainstalowanych urządzeń obejmuje najczęściej takie zabiegi podnoszące jakość powietrza jak: czyszczenie centrali wentylacyjnej, czyszczenie i odkażanie chłodnicy powietrza oraz wymiana filtrów powietrza. W przypadku klimatyzatora dokonuje się czyszczenia filtra oraz lameli w jednostce wewnętrznej. Czystość jest konieczna ponieważ w zakamarkach przewodów klimatyzacyjno-wentylacyjnych mogą rozwijać się drobnoustroje takie jak pleśnie i grzyby, co ma fatalny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz może powodować uczulenia. Posiadanie sprawnych urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych powoduje, że nie trzeba co kilka godzin otwierać okien w celu wietrzenia pomieszczeń, co może też powodować przeciągi.

Klimatyzacja a zdrowie

Zaletą sprawnej klimatyzacji w urzędzie lub firmie jest ponadto komfort cieplny osób tam przebywających. Zbyt niska oraz zbyt wysoka temperatura wpływają bardzo ujemnie na jakość pracy. Jeśli w pomieszczeniach jest zbyt chłodno, zatrudnione osoby mogą się częściej przeziębiać, a jak wiadomo z chorego pracownika pożytek jest raczej niewielki. Jeśli z kolei podczas dużych upałów jest zbyt gorąco wewnątrz budynku, zaczynają się kłopoty z koncentracją, co niekorzystnie odbija się na wydajności. U osób, które mają kłopoty z układem krążenia zbyt wysoka temperatura może być wręcz groźna dla zdrowia. Ponadto, jeżeli nie zapewnimy w naszym podwładnym właściwych warunków w miejscu pracy, możemy być pociągnięci do odpowiedzialności. Ktoś może powiadomić Państwową Inspekcję Pracy, a gdy ta podczas kontroli stwierdzi istnienie szkodliwych czynników, może nałożyć karę pieniężną lub nawet w skrajnym przypadku zamknąć zakład. Dobrze więc zatem pomyśleć zawczasu o sprawnie działającej klimatyzacji, która zapewni optymalne środowisko w naszym przedsiębiorstwie. W tym celu wiele profesjonalnych firm takich jak airengineering.pl, zapewni nam kompleksowe usługi w tym zakresie. Może ona obejmować montaż nowych, objętych gwarancją urządzeń, bądź modernizacją już zainstalowanych. W przypadku zakładania nowego systemu klimatyzacyjno-wentylacyjnego firma udzieli nam fachowego doradztwa od fazy projektu, aż po jego obsługę w trakcie eksploatacji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>