Klasyczny przemysł filmowy a współczesna cyfrowa konkurencja

PrzechwytywanieWiesz co? Kino nie jest statyczną bestią. Jest to medium, które stale ewoluuje, a ewolucja jest nadal kształtowana przez postęp technologiczny – jak zawsze. Problem polega obecnie na tym, że widzimy teraz wymierny wpływ na status quo ze względu na fakt, że jesteśmy w erze cyfrowej – i to wiąże się z pewnym stanem rzeczy. Jak można się spodziewać, pewne branże są w dużej mierze oparte na klasycznym przemyśle filmowym, a często są to zakłady, których dominacja na rynku jest poważnie zagrożona – ale ta kwestia jest znacznie bardziej złożona niż zwykły przypadek niepokoju gospodarczego.

Pierwszym stałym kinem było The Nickelodeon – uruchomione w Pittsburghu w USA w 1905 roku. Kina te były pierwszymi placówkami, które poświęcają się pokazywaniu programów krótkometrażowych, niemych filmów. Te początkujące kina przekształciły filmy z nowatorskich spektakli wystawianych okazjonalnie w okazję do łatwo dostępnej i niedrogiej masowej rozrywki. W rezultacie przedsiębiorcy z całego świata szybko podchwycili temat, aby powielić przedsięwzięcie biznesowe.

Od tego czasu obserwujemy postęp technologii filmowej w imponującym tempie. Technicolor, dźwięk, kadrowanie, ciągłość, efekty wizualne, animacja, obrazy generowane komputerowo, 3D, IMAX – każda nowa dekada zwiastowała ewolucyjny skok dla tego medium opowiadania historii, a każdy z tych skoków doprowadził do związanego z tym rozszerzeniem działalności filmowej.

Pierwszy multipleks pojawił się na przykład w 1957 r. w Ottawie w Kanadzie, stając się pierwszym teatrem oferującym dwa ekrany pokazujące dwa różne filmy jednocześnie. Przez pewien czas popularność zyskały:

  • kina samochodowe
  • pokazy na wolnym powietrzu.

Dziś specjalnie zbudowane ekrany IMAX – wraz z powiązanymi z nimi projektorami IMAX – są uważane za jedne z najwyższych standardów na wystawie filmowej.

Kino dawniej i dziś – co dalej?

komputery kolejoweBiznes potrzebuje jednak konkurencji, aby dobrze prosperować, a kino domowe od dziesięcioleci naprawdę rozkwitło. Filmy domowe stały się popularne w latach 50. XX wieku, a od tego czasu – w połączeniu z postępami w dziedzinie telewizji – VHS, LaserDisc, DVD i Blu-ray zwiększyły dostęp widzów do posiadania filmów i oglądania ich w domu. Nawet te wynalazki wywołały konsternację dla kin – pomimo faktu, że indywidualne umowy o sieci kin ze studiami zwykle zapewniają 90-dniowy przedział czasowy między premierą kina a dostępnością filmów w kinie domowym.

Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było oglądać film w kinie, zanim zniknął na zawsze – publiczność mogła legalnie zrezygnować z poczucia pilności, pewna, że może obejrzeć film w późniejszym czasie, choć na mniejszym ekranie. I tak narodziło się zdanie: „tak, ale ten film trzeba zobaczyć na dużym ekranie” . Tam, gdzie kiedyś filmy musiały być oglądane w kinach, jeśli w ogóle miały być oglądane, teraz studio naciskało na produkcję zdjęć, które zachęcały widzów do oglądania ich na dużym ekranie, a nie na małym. Dzisiaj mamy filmy za darmo i znów wszystko jest inne niż było, całkiem inaczej karty są rozdane.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>