Kasjer walutowy – specyfika i opłacalność posady

Specyfika pracy

Kasjer walutowy zajmuje się obsługą operacji finansowych. Działa on zarówno na rodzimych złotówkach, jak i walutach obcych. Pomaga w przeprowadzeniu sprzedaży lub kupna konkretnej waluty oraz obsługuje konta walutowe. Jego głównym obowiązkiem jest nie tylko nadzorowanie transakcji, ale również prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, która odpowiada działaniom zachodzącym pomiędzy nim a klientem. Poza tym, kasjer walutowy powinien dbać o bezpieczeństwo przechowywanych w jego placówce środków pieniężnych.

Ilość pracodawców

W oszacowaniu ilości potencjalnych pracodawców pomogła nam porównywarka kantorów StrefaWalut.pl. W Polsce funkcjonuje około 4 tysięcy kantorów stacjonarnych oraz 70 banków z ilością placówek zależną od wielkości miasta oraz popularności instytucji. Ponadto, w sieci funkcjonuje też kilkadziesiąt kantorów internetowych.

Szkolenie

Szkolenie kasjera walutowego dostępne jest w wielu różnych odmianach. W sieci znajdziemy je już za ok. 200 złotych, jednak jest to kurs e-learningowy, który nie będzie traktowany poważnie przez naszego potencjalnego pracodawcę. O wiele lepsza okaże się kilkudniowa nauka tajników kasjerstwa walutowego w najbliższym mieście. Tego rodzaju szkolenie trwa najczęściej kilka dni i kosztuje od 600 do ponad 1000 złotych.

Umiejętności

Idealny kasjer walutowy powinien być osobą odpowiedzialną, skrupulatną i punktualną. Wymaga się od niego również dobrej dyspozycyjności. Ponadto, dużą zaletą będzie umiejętność dokonywania szybkich obliczeń, co przełoży się na sprawną obsługę klientów, oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego.

Zarobki

W zależności od lokalizacji banku lub kantoru oraz doświadczenia i umiejętności konkretnego kasjera walutowego, może on zarabiać od 1700 do 3200 złotych brutto. Jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie dla osób ze średnim wykształceniem, ponieważ koszt przeprowadzenia specjalnego szkolenia nie powinien przekraczać 50% wysokości pierwszej pensji na nowym stanowisku. Jak się zatem okazuje, z uwagi na zarobki praca kasjera walutowego jest nadal opłacalna.

Przyszłość

Trudno przewidzieć, jaka będzie przyszłość kasjerstwa walutowego. Obecnie jest to ciekawy kierunek, ponieważ nadal bankowość stacjonarna pozwala na znalezienie tego typu posady, a ilość kantorów w największych miastach polski jest wystarczająca dla potencjalnych zainteresowanych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że duża część całego sektora finansowego przenosi się do sieci. Klienci w ostatnim czasie chętniej korzystają z możliwości prowadzenia bankowości poprzez swój indywidualny, internetowy profil. Ponadto, na popularności zyskują również kantory internetowe, a wysoka automatyzacja tego rodzaju serwisów sprawia, że nie wymagają one dużej ilości pracowników.

Osoby zainteresowane pracą kasjera walutowego mogą zapoznać się z listą kantorów stacjonarnych, gdzie z łatwością odnajdą placówki w swojej okolicy.

Źródło: porównywarka kantorów online strefawalut.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>