Kariera w Szwajcarii? Zanim zaczniesz poznaj 7 wskazówek dot. etykiety biznesowej w tym kraju mlekiem i miodem płynącym!

shutterstock_137501501-620x400

Gratulacje, właśnie dostałeś pracę w Szwajcarii. Teraz najtrudniejsza część: nauka nowej etykiety biznesowej.Kiedy przenosisz się za granicę, nie jest to tylko kwestia nauki nowego języka. Każdy kraj ma mnóstwo niewypowiedzianych reguł, których opanowanie może trwać latami – a bycie świadomym sprawi, że twoje pierwsze miesiące pracy będą o wiele łatwiejsze.

Oprócz tego, że wiesz ile kosztuje frank i co robić na swoim nowym stanowisku warto zapoznać się z cennymi wskazówkami na temat szwajcarskiej etykiety biznesowej.

Oto najważniejsze wskazówki dotyczące tego tematu, które przybliżą Cię do odniesienia zawodowego sukcesu w Szwajcarii.

1. Ubierz się dobrze!

W Szwajcarii będzie bardziej prawdopodobne, że odniesiesz sukces w biznesie, jeśli wiesz, jak się dobrze ubrać. Tym bardziej jeśli chcesz awansować, warto spojrzeć na to, jak najbardziej utytułowani ludzie ubierają się w firmie.

Dla mężczyzn dobry ubiór jest oznaką, że jest się profesjonalistą. Kobiety powinny starać się wyglądać tak naturalnie, jak tylko to możliwe – im mniej skomplikowane ubranie, tym lepiej, ale też to nie znaczy, że musi być nudne.

2. Zasada trzech sekund.

Pierwsze trzy sekundy są ważniejsze niż kolejne trzy minuty. Bez względu na branżę, w której pracujesz, ważne jest, aby zrobić dobre wrażenie w ciągu kilku pierwszych chwil. Pamiętaj, że szwajcarski klient zawsze najpierw patrzy na twarz, więc zawsze staraj się o jej przyjazną ekspresję.

3. Klient jest najważniejszy.

W szwajcarskim świecie biznesu obowiązują rygorystyczne zasady hierarchiczne, dlatego ważne jest, aby je dobrze zrozumieć. Nawet jeśli szef jest w pobliżu, musisz zawsze najpierw powitać klienta i gości, potem szefa, a na końcu kolegów. Jeśli chodzi o przedstawienie, musisz najpierw przedstawić podrzędną osobę (szefa) do wyższej rangą w tym kontekście osoby (klienta) – pomimo płci lub wieku.

4. Całować czy nie całować?

Gest pocałunku jest zwyczajem zarezerwowanym dla francuskojęzycznej części Szwajcarii i należy go unikać w częściach niemieckojęzycznych. Mimo to, we francuskiej części kraju często zaleca się, aby lepiej trzymać się z daleka od pocałunków w polu biznesowym, w przeciwnym razie ludzie mogą odnieść złe wrażenie.

5. Równość.

W Szwajcarii mężczyźni i kobiety są równi w biznesie. Poza miejscem pracy kobiety powinny przedstawić się mężczyznom, ale w biznesie mężczyźni mogą zwracać się do koleżanek. Liczy się tylko hierarchia.

6. Zwracanie się do kolegów.

Sposób, w jaki to robisz, zależy od branży, w której pracujesz. W Szwajcarii branża IT wydaje się być mniej formalna. Ale w bardziej formalnym otoczeniu musisz przestrzegać ścisłej hierarchii. Podczas gdy szef ma prawo do zwracania się do swoich juniorów po imieniu, młodsi pracownicy muszą czekać na pozwolenie szefa na użycie jego własnego imienia.

7. Zachowuj się!

W Szwajcarii profesjonalizm jest najważniejszy, nawet poza miejscem pracy. Nawet gdy jesteś w barze, nadal jesteś przedstawicielem firm.

Pamiętając o tych 7 wskazówkach szwajcarskiej etykiety biznesowej – masz większe szanse na powodzenie w karierze.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>