Jesteś bezrobotny? Czy przysługuje Ci opieka stomatologiczna?

dentist-1

Każdy z nas chciałby mieć prawo do godnego leczenia, niezależnie od tego, czy jest się prezesem dużej firmy, przedstawicielem handlowym, czy też osobą bezrobotną. Tak w życiu niestety czasem się układa, że pozostajemy bez pracy i tym samym mamy status osoby bezrobotnej. I tutaj pojawiają się pytania: – Czy mamy prawo do uzyskania świadczeń medycznych?

Czy możemy liczyć na piekę stomatologiczną?

Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedź na pytanie, czy osobie bezrobotnej należy się opieka lekarza dentysty. Darmowe usługi i porady lekarza dentysty, które są realizowane w ramach kontaktu realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia należą się także osobie bezrobotnej, pod warunkiem, że osoba ta posiada prawo do świadczeń, które są finansowane ze środków publicznych. Takie prawo daje osobie bezrobotnej zaświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego, które wydaje Powiatowy Urząd Pracy.

Takie zaświadczenie ma oczywiście swój termin ważności. Należy pamiętać, iż przy rejestrowaniu się do danego lekarza dentysty osoba bezrobotna powinna mieć te zaświadczenie ze sobą. Jeżeli jest to jednak sytuacja nagła to procedura wymaga od niej dostarczenia takiego zaświadczenia w terminie 30 dni od chwili rozpoczęcia leczenia, jeżeli jest to pobyt szpitalny oraz w terminie 7 dni od daty, kiedy to zakończyło się leczenie na przykład w praktyce stomatologicznej. Istotnym faktem, jest także to, że jeżeli bezrobotny nie dostarczy na czas wyżej wspomnianego zaświadczenia, to niestety będzie on musiał pokryć koszty leczenia. Odstępstwo stanowią tutaj tylko i wyłącznie sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia.

Terenowy Ośrodek Pomocy Społecznej

Drugą możliwością dającą osobie bezrobotnej prawo do świadczeń u lekarza dentysty jest korzystanie z pomocy terenowego Ośrodka Pomocy Społecznej, jeżeli nie jest ona zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy. W tym przypadku także należy uzyskać od właściwego organu takie zaświadczenie i przedstawić je w trakcie rejestracji.
Jakie świadczenia przysługują osobie bezrobotnej u lekarza dentysty? Już wyjaśniam:

  • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej (jeden raz do roku),
  • kontrolne badania lekarskie (trzy razy w roku),
  • zdjęcia rentgenowskie zewnątrzustne,
  • leczenie próchnicy,
  • znieczulenie do zabiegów,
  • usunięcie zębów,
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
  • usunięcie złogów nazębnych z połowy łuku zębowego,
  • leczenie endodontyczne, czyli kanałow zębów przednich u dorosłych oraz wszystkich zębów u dzieci oraz kobiet w ciąży i połogu

Ponadto w ramach świadczeń, które są zagwarantowane dla osób bezrobotnych w ramach NFZ raz na 5 lat, osobom tym przysługuje leczenie protetyczne (w ustalonym zakresie). Osobom, które mają za sobą operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki, protezy przysługują bez ograniczeń czasowych. Raz na 2 lata pacjenci mogą także bezpłatnie naprawić protezę.

- źródło: Stomatolog Kraków

Sami więc Państwo widzicie, iż będąc osobą bezrobotną nie jesteście pozbawieni świadczeń medycznych, również tych udzielanych przez lekarzy dentystów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>