Jazda w złych warunkach pogodowych i ujemnych temperaturach może być tak samo zniechęcająca dla doświadczonych kierowców, jak dla tych, dla których nauka jazdy Lublin jest dość świeżym tematem. Jeśli jednak jest to Twoja pierwsza zima na drodze, prawdopodobnie po raz pierwszy doświadczysz, jak to jest podróżować w trudnych, a czasem niebezpiecznych warunkach.
Zapewnienie bezpieczeństwa w miesiącach zimowych to nie tylko upewnienie się, że Twój samochód jest gotowy do pracy i w doskonałym stanie, ale także myślenie o tym, jak Twoje własne działania mogą zminimalizować ryzyko wypadku.
Oto garść naszych najlepszych wskazówek dotyczących jazdy w trudniejszych warunkach zimowych i bezpiecznego dotarcia do celu.
Nie spiesz się!
Kiedy jest zimowa pogoda, po prostu nie warto się śpieszyć i ryzykować wypadku. Wolna i płynna jazda sprawi, że będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie z wszelkimi zagrożeniami, a także będzie mniej obciążać Twój samochód.
Poświęcenie czasu, nawet jeśli oznacza to, że podróż trwa dłużej, oznacza również nie wywieranie presji na innych użytkowników dróg. Gdy warunki są trudne, zbliżanie się zbyt blisko pojazdu, który jest prowadzony ostrożnie, nikomu nie pomaga, może spowodować wypadek, a poza tym jest mało prawdopodobne, aby szybciej dotrzeć dokądkolwiek.
Zapewnienie przestrzeni innym użytkownikom drogi jest szczególnie ważne przy rozważaniu drogi hamowania. Przy złej pogodzie odległość, jaką zajmuje zatrzymanie samochodu, może mieć różny wpływ. Jeśli widoczność jest słaba, dostrzeżenie zagrożenia może zająć więcej czasu, a mokre lub śliskie drogi mogą spowodować wydłużenie drogi hamowania.
Trójkątny znak ostrzegawczy przedstawiający śliską nawierzchnię drogi. Odległości hamowania są znacznie dłuższe na śliskich warunkach. W deszczową pogodę odległość hamowania będzie co najmniej dwukrotnie większa niż na suchych drogach, ponieważ opony mają mniejszą przyczepność. W lodzie i śniegu może być nawet 10 razy większa (!).
Powinieneś także być przygotowany na dość drastyczną zmianę warunków, nawet na dość krótkich dystansach. Ty jako kierowca wpływasz również na odległość zatrzymania; jak jesteś czujny i jak reagujesz na sytuacje, a także stan swojego samochodu.
Utrzymuj swój samochód z dala od śniegu
Zanim wyruszysz, musisz widzieć wyraźnie, nie tylko przez wizjer w oszronionej przedniej szybie, ale przez wszystkie okna i lusterka, aby mieć maksymalną widoczność tego, co dzieje się wokół ciebie.
Nie zapomnij o dachu – nagromadzony śnieg może spaść do przodu na przednią szybę podczas jazdy, co może tymczasowo zablokować widok lub wpaść na ścieżkę innym użytkownikom drogi.
Upewnij się również, że tablice rejestracyjne i światła są czyste.
Może to być bolesne, ale przygotowanie się 10 minut wcześniej niż zwykle daje czas na odpowiednie przygotowanie samochodu i uniknięcie ryzyka wypadnięcia na drogę, zanim będziesz mógł bezpiecznie prowadzić samochód.
Bezpieczna jazda w deszczu i ze śniegiem
Deszcz i deszcz na drodze mogą utrudniać dostrzeżenie innych pojazdów i być zauważonym przez inne pojazdy, więc nie przejmuj się. Gdy jest ciemno, trudniej jest również zauważyć zalane fragmenty drogi i nie powinieneś przejeżdżać przez wodę powodziową, jeśli nie masz pewności, jak głęboka jest.