Jak z powodzeniem stosować dietę ketogeniczną?

savoy-4637421_960_720Gratulujemy – jesteś na drodze do lepszego zdrowia i dobrego samopoczucia, wybierając dietę ketogeniczną (keto).

Pewnie wiesz, że dieta ketogeniczna jest sposobem na niskowęglowodanowe odżywianie, z sieci można się dowiedzieć wiele o tym, jak to działa i co możesz zrobić, aby z powodzeniem ją stosować. Ten poradnik potraktuj jako uzupełnienie swojej wiedzy i upewnienie się, że na pewno wiesz na jej temat wszystko, co ważne.

Co to jest dieta ketogeniczna?

To sposób jedzenia, który dostarcza umiarkowane ilości wysokiej jakości białka w diecie i duże ilości zdrowego tłuszczu. To zmniejszenie spożycia węglowodanów, które pomaga ciału przejść do stanu, który sprzyja rozkładowi tłuszczów (z diety i ciała) w celu wytworzenia ciał ketonowych i przejścia w stan zwany „ketozą”.

Gdy przestrzegasz diety ketogenicznej, twój mózg, podobnie jak inne narządy, zależy od ketonów jako źródła energii. Ketony są wytwarzane w organizmie po osiągnięciu stanu ketozy i można je mierzyć we krwi i moczu, aby zapewnić utrzymanie ketozy podczas diety ketonowej.

Jak wygląda zdrowy posiłek wg zasad tej diety?

Posiłek ketogenny składa się z około 10% kalorii pochodzących ze zdrowych węglowodanów, takich jak:

  • warzywa liściaste,
  • warzywa nieskrobiowe,
  • ograniczona ilość roślin strączkowych i jagód,
  • 20% kalorii pochodzących z białek, takich jak ryby bogate w omega-3 i białko zwierzęce karmione trawą,
  • 70% kalorii pochodzących z wysokiej jakości tłuszczów, takich jak awokado, nienasycone i średniołańcuchowe oleje trójglicerydowe, orzechy i nasiona oraz kokos.

Ten stosunek stanowi wskazówkę dotyczącą dystrybucji makroskładników na dany dzień, w tym posiłków, przekąsek i napojów. Twój lekarz może zalecić nieco zmodyfikowany stosunek w zależności od Twojej aktywności fizycznej i osobistych celów zdrowotnych. W sieci bez trudu znajdziesz schemat, który pokazuje, w jaki sposób kalorie dostarczane z węglowodanów, białek i tłuszczów różnią się między standardową dietą a typową dietą ketogenną.

Jakie są korzyści z diety ketogenicznej?

Korzyści z przestrzegania diety ketogenicznej mogą obejmować utratę masy ciała, wzrost zdolności poznawczych, zrównoważony poziom cukru we krwi i poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego.

W diecie ketogenicznej mózg wykorzystuje keton ciała zamiast glukozy jako głównego źródła paliwa. Ta zmiana może zachęcać do większej liczby czynników wzrostu nerwów i połączeń synaptycznych między komórkami mózgu i skutkować zwiększoną czujnością umysłową, większą koncentracją i ulepszonymi zdolnościami poznawczymi.

Zarządzanie cukrem we krwi – badania wykazały, że diety o niskiej zawartości węglowodanów pomagają wspierać metabolizm insuliny w organizmie. Wynika to z faktu, że brak węglowodanów w diecie pomaga organizmowi utrzymać poziom glukozy we krwi poprzez rozkład tłuszczów i białek.

Utrata masy ciała – dieta o obniżonej kaloryczności zachęca do wykorzystania tkanki tłuszczowej jako paliwa, a badania kliniczne potwierdzają jej wykorzystanie do kontroli masy ciała.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>