Jak wypełnić PIT za pracę za granicą

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osoby, które pracowały za granicą Polski często decydują się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, które rozliczy i wypełni za nich PIT. W rzeczywistości, wypełnienie PIT za pracę za granicą nie jest aż tak trudne i każdy, kto zapozna się z przepisami, powinien poradzić sobie z wypełnieniem zeznania.

Nie każdy musi składać PIT w Polsce

Na początek wspomnimy, że nie każdy kto pracował za granicą musi złożyć PIT również w Polsce. Zależy to od państwa, w którym uzyskany został dochód. Istnieją bowiem dwie metody rozliczania dochodu z zagranicy. Metoda propocjonalnego odliczenia, w której dochód jest opodatkowany tylko w Polsce oraz metoda wyłączenia z progresją, w której dochód jest opodatkowany tylko za granicą.

Osoby, które pracowały w państwie, z którym Polska podpisała umowę o rozliczeniu metodą wyłączenia z progresją i jednocześnie nie pracowały w Polsce, nie składają zeznania do polskiego urzędu skarbowego. Do państw tych należą między innymi Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Hiszpania. Należy jednak pamiętać, że osoby, które pracowały w jednym z takich państw, i w tym samym roku pracowały również w Polsce, składając PIT muszą wykazać dochód zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Osoby, które pracowały w państwie, z którego dochód liczy się metodą propocjonalnego odliczenia (między innymi Holandia, Belgia, USA), muszą natomiast złożyć PIT, nawet jeżeli pracowały tylko za granicą (chyba, że nie mają statusu polskiego rezydenta podatkowego).

Formularz PIT-36 i załącznik PIT/ZG

Odpowiednim drukiem do wykazania dochodu z pracy za granicą jest formularz PIT-36. Osoby, które oprócz dochodu z zagranicy uzyskały dochód również w Polsce, na przykład z umowy o pracę, również składają PIT-36 (a nie PIT-37). Do formularza należy dodać załącznik PIT/ZG, w którym należy wykazać dochód uzyskany za granicą oraz zapłacony tam podatek (w przypadku proporcjonalnego odliczenia). Załącznik PIT/ZG należy wypełnić w polskiej walucie, a nie zagranicznej. Zagraniczną walutę należy przeliczyć zgodnie ze średnim kursem NBP, jaki był aktualny ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty.

Osoby, które pracowały za granicą w państwie, z którego podatek oblicza się metodą propocjonalnego odliczenia mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej. Ma ona na celu wyrównanie podatku dla dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania. Metoda propocjonalnego odliczenia jest bowiem mniej korzystna niż metoda wyłączenia z progresją. Ulga abolicyjna jest różnicą między podatkiem przy metodzie propocjonalnego odliczenia a podatkiem przy metodzie wyłączenia z progresją. Aby skorzystać z ulgi abolicyjnej podatnik powinien wypełnić załącznik PIT/O.

Przeczytaj więcej:

Polecamy:
Praca w Holandii – zobacz, ile można zarobić
Szukasz dobrej pracy w Holandii? Zobacz, jak zwiększyć swoje szanse

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Bokran pisze:

    Czy ktoś się orientuje czy programy online do pitów (typu http://pity2016ng.pl/) itp. mają opcje pracy za granicą? Pierwszy raz będę taki pit robił i nie wiem jaki program wybrać :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>