Jak wybrać dobry węgiel?

zdjęcie główneBardzo wiele polskich domów ogrzewa się wykorzystując węgiel. Październik to czas, w którym większość robi zapasy na cały sezon grzewczy. Jak dobrze wybrać węgiel w składzie opału?

Wiele osób decyduje się na zakup opału nie w okresie, gdy robi się już chłodno, ale jeszcze w sezonie letnim. Powód? Po prostu wtedy opał jest nieco tańszy ponieważ jest na niego mniejszy popyt. Niektórzy mają też metodę, że po prostu kupują opał na więcej niż jeden sezon grzewczy. Oczywiście na takie rozwiązania nie wszyscy mogą sobie pozwolić, ponieważ po pierwsze, trzeba posiadać zapas funduszy, a także po drugie – trzeba mieć dodatkowe miejsce do składowania opału. A zatem jeśli jak typowy Polak wybierasz się właśnie na zakupy po węgiel na zimę – podpowiadamy czym się kierować przy wyborze węgla.

Jak sprawdzić jakość węgla

Co się składa na jakość węgla? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na deklarowaną wartość kaloryczną. Najlepszej jakości węgiel kamienny jest kaloryczny na poziomie 24 do 28 MJ/kg. Jest to podstawowa wartość, o którą zawsze warto zapytać sprzedawcę – przy czym wiele osób prosi o certyfikat potwierdzający źródło pochodzenia danego węgla – po prostu, żeby mieć pewność. Czy jest to przesada? Jako potencjalny klient mamy prawo poprosić o te dane. W końcu dobry węgiel kosztuje niemało. Warto też przyjrzeć się jak wygląda węgiel, który planujemy kupić. Jeśli jest składowany w suchym miejscu, to czy nie jest aż nadto wilgotny? Pamiętajmy, że woda to dodatkowa waga (całkiem niemała) no i oczywiście wodą w piecu nie na palimy, a nawet możemy mu zaszkodzić. Warto także przyjrzeć się, czy wśród brył węgla nie ma po prostu kamieni. Wiele osób przed zakupem większej ilości opału rutynowo przeprowadza test – kupuje worek węgla i sprawdza, jak spala się w jego własnym kotle grzewczym. Musimy bowiem wiedzieć, że w różnych modelach kotłów różnie się spala ten sam węgiel. Dlatego najlepszym sposobem optymalnego doboru węgla do kotła CO jest sprawdzenie w dokumentacji urządzenia jaki opał jest zalecany przez producenta. W instrukcji użytkowania powinny zostać podane precyzyjne informacje na temat wielkości gradacji węgla oraz innych najważniejszych parametrów. Pamiętajmy, że odpowiedni dobór paliwa ma wpływ nie tylko na jakość spalania i temperaturę w domu, ale także na żywotność urządzenia grzewczego.

 

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z kotła grzewczego ze zautomatyzowanym podawaniem węgla. Do tego typu urządzeń stosuje się węgiel typu groszek. Niewielkie drobiny węgla mogą być automatycznie podawane do komory spalania poprzez specjalnie zaprojektowany sterowany automatycznie podajnik ślimakowy. Takie kotły wygodniej się obsługuje, umożliwiają one także lepsze sterowanie temperaturą pracy instalacji grzewczej w domu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>