Jak samemu położyć tapetę ścienną?

tapeta-w-saloniePo wielu namysłach postanowiłeś samodzielnie położyć tapetę na ścianie? W tym artykule pokrótce omawiamy jak zabrać się do tapetowania.

Wiele osób szuka oszczędności w remoncie samodzielnie planując wykonanie niektórych, łatwiejszych w realizacji prac. Jedną z takich czynności jest tapetowanie. Oczywiście, aby z powodzeniem położyć tapetę ścienną trzeba upewnić się, że dysponujemy wystarczającą ilością czasu, jest to bowiem czynność wymagająca precyzyjności, a ta pośpiechu nie lubi.

Przygotowania do tapetowania

W pracach polegających na dokładności i estetyce, a tapetowanie niewątpliwie do takich należy, przygotowanie i planowanie ma ogromne znaczenie. Jeśli planujesz samodzielnie zainstalować tapetę, a nie dokonałeś jeszcze wyboru samej tapety, to bardzo dobrze – bo jeszcze na tym etapie można sobie bardzo życie ułatwić :). Nie każdy bowiem rodzaj tapety kładzie się podobnie. Najwięcej trudności w aplikacji sprawiają tapety wykonane z papieru. Są one delikatne i podatne na rozerwanie lub zgniecenie, pod wpływem kleju łatwo się rozciągają, a potem podczas schnięcia nieznacznie się kurczą pozostawiając brzydkie, rzucające się niestety w oczy mikro rowki. Specjaliści najczęściej radzą zakupienie grubej tapety winylowej na podkładzie flizelinowym. Co ważne w dalszej perspektywie, takie tapety są nie tylko łatwe w montażu, ale także nie sprawiają wielu problemów podczas ich usuwania nawet po wielu latach.

Przygotowanie obejmuje przede wszystkim zdobycie potrzebnych narzędzi:
nóż do tapet – dobrze jest mieć więcej wkładów, by móc często odcinać końcówki,
klej do tapet,
pędzel do nanoszenia kleju,
miarka i ołówek,
długa poziomica, najlepiej minimum dwa metry,
szmatka i ciepła woda do usuwania nadmiaru kleju,
narzędzie do usuwania spod tapety pęcherzyków powietrza,
stół, na którym swobodnie będzie można ciąć tapety,
wygodna drabinka.

Należy zadbać, by w całym pomieszczeniu było jak najczyściej, wszelkie drobinki i paproszki mogą się przyczepiać do kleju, przy cienkich tapetach na ich powierzchni może być widoczna każda drobinka.

Tapetowanie krok po kroku

Od czego zacząć nakładanie tapety? Oczywiście niezbędne jest przygotowanie powierzchni ściany na przyjęcie tapety ściennej. Dobrym pomysłem jest pokrycie jej najpierw substancją gruntującą, powodującą powstanie na jej powierzchni jednolitej warstwy, której łatwo będzie się trzymał klej. Pierwszą czynnością powinno być staranne rozplanowanie, jak po kolei będziemy nakładać kolejne pasy tapety. Najlepiej jest ołówkiem zaznaczyć kolejne krawędzie pionowych pasów tapety, by zobaczyć jaki pasek zostanie na sam koniec. Niejednokrotnie zdarza się, że w samym narożniku (czasem jak na złość bardzo wyeksponowanym) pozostaje miejsce jedynie na bardzo wąski paseczek – wygląda to bardzo nieprofesjonalnie. Co zrobić, by uniknąć takiego problemu? Właśnie dlatego nie rozpoczyna się kładzenia tapety od samego narożnika, ale przesuwa się pasy na ścianie tak, aby pasy graniczące były równe. Dopiero po odmierzeniu tego pierwszego pasa i narysowaniu linii granicznej na ścianie rozpoczynamy tapetowanie – najlepiej od drugiego pasa. Dlaczego? Otóż łatwiej jest na sam koniec, gdy druga tapeta nieco przyschnie, dopasować do niej pasek tapety i dokonać cięcia na styku ścian, rogi bywają nierówne, można to wtedy uwzględnić przeprowadzając cięcie. Jak długie pasy tapet ciąć? Dobrym sposobem jest pozostawianie na suficie kilku centymetrów naddatku, który przycinamy jednym precyzyjnym cięciem na samym końcu tapetowania. Wtedy można zadbać o równą górną krawędź tapety. Jeśli nakładamy grubą tapetę winylową, warto wiedzieć, że stosując dobrej jakości klej, możemy nieco naciągać jej krawędzie tak by jak najbardziej zmniejszyć mikro rowki pomiędzy pasami tapet. Tapety winylowe nakłada się stosunkowo prosto, klej nanosi się bowiem tylko na powierzchnię ściany, a nie tak jak w przypadku tapet papierowych, także na spód tapety.

Planujesz samodzielnie położyć tapetę? Serdecznie zachęcamy, by podejść do tej czynności naprawdę starannie, dokładne zaplanowanie całej czynności pozwoli uniknąć kosztownych błędów, będzie także miało przełożenie na ostateczną estetykę wykonania.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>