Jak rozwinąć karierę w dziale kadr?

Specjalista od spraw do spraw kadr i płac to istotny element każdej, dobrze funkcjonującej, większej firmy. Taka osoba ma wiele obowiązków związanymi z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Z tego względu nie brakuje możliwości rozwoju w tej dziedzinie. Co więc zrobić, żeby rozwinąć swoją karierę i wyróżnić się na tle innych kandydatów?

calculator-385506_640

Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac?

Specjalista ds. kadr i płac zajmuje się wszystkim, co związane z innymi pracownikami w firmie. Do jego zadań należy między innymi: prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnianiem pracowników, zatrudnianie nowych pracowników, kontrolowanie rozliczania czasu pracy oraz wypłat, nadzorowanie urlopów, w stosunku do przepracowanej ilości godzin.

Oczywiście obowiązki różnią się w zależności od stanowiska, wielkości firmy, doświadczenia oraz predyspozycji danego pracownika.

Stanowiska specjalisty ds. kadr i płac to wielka odpowiedzialność. Osoby pracujące w tym zawodzie zajmują się również przygotowaniem i nadzorowaniem umów pomiędzy firmą a pracownikami. Dlatego taką osobę musi charakteryzować dokładność i rzetelność. W innym wypadku mogą wyniknąć z tego konsekwencje natury prawnej.

Jak rozpocząć karierę

W celu rozpoczęcia kariery najlepiej ukończyć studia wyższe. Mile widzianymi kierunkami są: ekonomia, administracja, zarządzanie, prawo w biznesie, psychologia lub socjologia.

Kandydat, który ukończył, któryś z kierunków, będzie miał większą łatwość, w znalezieniu pierwszej pracy.

Ponadto, osoba, która chce pracować na tym stanowisku, musi bardzo dobrze znać przepisy prawa pracy- to ona nadzoruje, czy wszystkie działania w firmie są zgodne właśnie z tymi przepisami.

Kolejną z opcji jest dokształcanie się w formie szkolenia z kadr i płac. Należy jednak pamiętać, żeby szkolenie kończyło się certyfikatem oraz zaświadczeniem. W innym wypadku pracodawca nie ma potwierdzenia nabytej wiedzy.

Jak rozwinąć karierę w dziale kadr i płac

Jak wiadomo, prawo cały czas ewoluuje i zmienia się. Z tego względu praca specjalisty, w tej dziedzinie nie jest prosta. Musi on ciągle dokształcać się i aktualizować swoją wiedzę.

Studia podyplomowe

Jedną z możliwości na rozwój są studia podyplomowe. Jeżeli uzyskałeś już dyplom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich, ta forma kształcenia jest dla Ciebie.
Wybierz taki rodzaj studiów, który najbardziej Ci się przyda. Mogą być to studia podyplomowe z zakresu: administracji, ekonomii, a nawet „zarządzania zasobami ludzkimi – kadry i płace”. Ostatnie z wymienionych to na pewno studia warte uwagi, które wyróżnią Cię wśród innych kandydatów. Niestety są one dostępne jedynie w formie studiów podyplomowych.

Ta forma studiowania sprawdzi się dla osób pracujących, które chcą jedynie podnieść swoje kwalifikacje, ponieważ trwają od dwóch do trzech semestrów.

Kursy i szkolenia

To świetny sposób na zapewnienie sobie awansu. Pokaż swojemu pracodawcy, że przyswajasz nową wiedzę. Pamiętaj, że ważne jest ukończenie kursu lub szkolenia, które kończy się odpowiednim certyfikatem. Dobrze, kiedy oprócz certyfikatu otrzymujemy coś jeszcze na przykład zaświadczenie MEN.

Wybierając kurs, należy zwrócić uwagę na jego zakres. Świetnie, jeżeli w kursie znajdą się programy takie jak Płatnik, Gratyfikant i Optima. Obsługa tych programów podniesie naszą wartość na rynku pracy.

Dużym plusem kończenia kursów, w odróżnieniu do studiów jest czas ich realizacji. Nawet najlepsze ze szkoleń można wykonać w ciągu jednego dnia, a niektóre z nich odbywają się online. Co się z tym wiąże, nie musimy martwić się o dojazd, miejsce, czy czas odbywania się kursu.

Książki tematyczne

Niektórym może wydawać się to dosyć archaiczny i odległy sposób na nabywanie wiedzy ale książki to nadal najlepsze źródło. Tym bardziej że aktualnie możemy korzystać z takich nośników jak e-book.

Przy wyborze odpowiedniej literatury należy pamiętać, żeby zwrócić uwagę na rok jej wydania. Przez dynamicznie zmieniające się prawo książki z działu kadry i płace muszą być na bieżąco aktualizowane.

Na szczycie książek, jakie musi znać specjalista, znajduje się Kodeks Pracy. Mniej ważnymi ale godnymi uwagi pozycjami będą: „Kompendium kadr i płac” M. Pigulskiego oraz „Informator kadrowo płacowy” tego samego autora.

Możliwości rozwoju

Jak widać, możliwości rozwoju nie brakuje. Można dopasować je do własnych potrzeb, ograniczeń czasowych oraz pracy. Kadry i płace to mocno rozwinięta dziedzina, z tego względu mamy szeroki zakres szkoleń, książek i osób z doświadczeniem, które chcą przekazać wiedzę innych osobom.

Rozwój niesie ze sobą nie tylko satysfakcję, ale również możliwość awansu i poprawę sytuacji finansowej. Najpierw należy zainwestować w siebie, co zaowocuje w przyszłości.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>