Jak leczyć plantar fasciitis ?

 

wkladki ortopedyczne

 Leczenie plantar fasciitis często nie jest łatwe. Pierwszym celem powinno być zmniejszenie bólu. Możliwości leczenia w tym zakresie są bardzo zindywidualizowane do pacjenta i zależą od przyczyny klinicznej, ciężkości, czasu trwania dolegliwości i innych czynników.

Pierwszym krokiem powinna być ochrona ścięgna za pomocą odpowiedniej ortezy na stopę (wkładka / wkładka), szczególnie podczas czynności, które powodują u Państwa ból lub dyskomfort. Zalicza się do nich bieganie lub sporty wymagające biegania, taniec lub wchodzenie po schodach. Szczególnie w nocy dobra orteza na stopę może znacznie złagodzić ból pięty. W zależności od Pani problemu, pomocne może być również odciążenie powięzi podeszwowej poprzez noszenie butów z wyższym zapiętkiem.

Jakie ćwiczenia polecają na leczenie plantar fasciitis

Ponadto zaleca się masaż lodem po ćwiczeniach, jak również masaż całej okolicy podbicia, który można wykonać za pomocą specjalnej piłki lub ręcznie. Dodatkowo, krem przeciwzapalny może złagodzić ból w nocy i rozluźnić punkty spustowe w stopach.

Jeżeli te środki nie pomagają wystarczająco, aby zmniejszyć znacznie nasilone bóle, to w następnej kolejności jest zastrzyk z kortyzonu w dotknięte miejsce w celu krótkotrwałego złagodzenia stanu zapalnego. Jeżeli nie ma przeciwwskazań – jak np. problemy ze ścięgnami w przeszłości lub niewydolność serca – odpowiedni jest również zastrzyk w dużej dawce, aby “uszczelnić” uszkodzoną tkankę ścięgnistą i zapobiec dalszemu zaostrzaniu się stanu zapalnego. Leczenie odbywa się z reguły co 3 miesiące w gabinecie lekarskim. Do możliwości leczenia należą:

Najważniejszą częścią leczenia przy pomocy fizjoterapii jest”pasywny” zabieg wstępnego przygotowania. Zabieg ma na celu wzmocnienie mięśni podudzia – szczególnie tych, które znajdują się poniżej kolana. Zalicza się do tego ćwiczenie mięśni łydki, mięśnia piszczelowego przedniego i mięśni kości ramiennej. Leczenie obejmuje również ćwiczenia rozciągające wszystkie mięśnie stopy, ale przede wszystkim powięź podeszwową. Należą do nich podnoszenie dużego palca stopy wbrew oporowi, przyciąganie go do siebie ręcznikiem lub naprzemienny obrót kostki: kilka razy dziennie zginać i obracać najpierw jedną, a potem drugą kostkę, aby obrócić ją jak najdalej w obu kierunkach.

Artykuł powstał przy współpracy z https://g3ino.edu.pl/

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>