Jak działa powietrzna pompa ciepła?

tubes-2672187_640 (1)Pompy ciepła są coraz popularniejsze w Polsce. Jednak wiele osób zastanawia się czy jej powietrzna wersja będzie sprawnie działać w naszym klimacie. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne urządzenia są naprawdę dobre i radzą sobie w różnych warunkach. Trzeba jednak odpowiednio dobrać urządzenie oraz jego ustawienia. W ten sposób zmniejszymy koszty ogrzewania domu.

Działanie powietrznej pompy ciepła

Jest to pompa, która wykorzystuje powietrze jako dolne źródło. Pobiera je z otoczenia, dlatego wykorzystuje dostępne bez ograniczeń powietrze w naszej atmosferze. Pompa ciepła w domowej instalacji grzewczej może służyć tak samo jak kocioł węglowy czy gazowy. Tak więc można wykorzystywać ten system jako centralne ogrzewanie oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej.

Niektóre z takich urządzeń można wykorzystywać także do chłodzenia budynku w okresie letnim. Pompa ciepła w takiej sytuacji działa podobnie jak klimatyzator. Coraz popularniejsze są powietrzne pompy ciepła o małej mocy, które służą tylko do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jest to więc konkurencyjne rozwiązanie wobec rekuperacji.

Czy powietrzna pompa ciepła będzie sprawnie działać w naszym klimacie?

Nowoczesne urządzenia tego rodzaju mogą pracować efektywnie w naszych domach nawet w okresie zimowym. Nie będzie to rozwiązanie tak bardzo korzystne jak w przypadku pomp gruntowych czy wodnych, jednak instalacja powietrznej pompy ciepła jest tańsza. Przy niższych temperaturach jej eksploatacja może być wyższa niż w innych przypadkach, jednak nadal warto zastanowić się nad tym wyborem.

https://www.youtube.com/watch?v=8S-tw4MAxoI

Powietrzna pompa ciepła nie wymaga budowy dolnego źródła ciepła, dlatego jej montaż nie wymaga posiadania odpowiednio dużej działki. Nie musimy mieć także dostępu do wód podziemnych lub powierzchniowych. Prace ziemne są kosztowne, dlatego na tym etapie także oszczędzamy. Montaż takiego urządzenia może trwać zaledwie 1-2 dni, dlatego jest to również świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej instalacji systemu.

Trwałość inwestycji w przypadku powietrznej pompy również jest świetna. Nie ma tutaj mowy o zagrożeniu rozszczelnieniem lub zamuleniem przewodów dolnego źródła. Nie musimy obawiać się o pogorszeniu się parametru naszego powietrza w czasie. Powietrza mamy pod dostatkiem, dlatego regeneracja dolnego źródła praktycznie nie zachodzi. Wysokiej jakości powietrzne pompy ciepła znajdziesz na https://karino.pl/

Pompy typu split i monoblok

Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pompy monoblok są łatwiejsze w instalacji, ponieważ czynnik chłodniczy jest napełniany już w fabryce. Instalator w takiej sytuacji nie musi posiadać odpowiednich kwalifikacji oraz uprawnień. Najważniejszym problemem w takich urządzeniach jest konieczność zabezpieczenia przewodów wodnych przed zamarznięciem.

Pompy ciepła typu split muszą zostać napełnione czynnikiem chłodzącym już podczas instalacji. Przez co instalator musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Takie urządzenia jednak łatwiej się transportuje i nie trzeba zabezpieczać przewody przed zamarznięciem. Co więcej, straty ciepła są nieco mniejsze.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Przemysław pisze:

    Słuchajcie, a w jaki sposób Wy dobieraliście swoje https://rekuperatory-ask.pl/pompy-ciepla-rzeszow/? Czy kubatura pomieszczeń ma tu kluczowe znaczenie czy jakieś inne aspekty się bierze pod uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>