Od Warszawy, przez Paryż i Londyn, aż wreszcie po Nowy Jork – giełdy papierów wartościowych obecne są prawie na całym świecie. Z tego względu każdy z nas powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat jej funkcjonowania. Poniższy artykuł może pomóc w wyjaśnieniu kilku kluczowych kwestii.
Co to jest GPW i na czym polega jej funkcjonowanie?
Giełda papierów wartościowych to miejsce spotkań kupujących i sprzedających, którzy dokonują między sobą transakcji, np. akcjami, obligacjami i warrantami, po ustaleniu odpowiedniej ceny.
Warszawski oddział Giełdy Papierów Wartościowych został utworzony w 1991 r. Według aktualnych danych, notuje się na niej akcje 487 spółek, z czego zagraniczne stanowią niewiele ponad 10 %.
W obecnej formie giełda funkcjonuje wyłącznie w postaci wirtualnej. Wszelkie operacje finansowe zapisywane są w formie elektronicznej. Przeprowadzane są w trakcie trwania tzw. sesji, przypadającej na godziny 9.00-17.00 od poniedziałku do piątku. Warto zaznaczyć, że pierwsze zlecenia przyjmowane są na pół godziny przed oficjalnym otwarciem. Z kolei do pięciu minut po zakończeniu giełdy trwa dogrywka, w której realizowane są finalne transakcje po cenie zamknięcia.
Uczestnikami GPW mogą być zarówno prywatni inwestorzy, jak i brokerzy reprezentujący domy maklerskie. W wymianach handlowych udział biorą tylko te papiery wartościowe, które znajdują się w aktualnym obrocie. Ich ceny są zmienne, zależne od korekt dokonywanych w codziennych notowaniach. Giełda sprzyja również kontaktom firmowym. Przedsiębiorstwa dysponujące większym kapitałem oceniają szanse powodzenia różnych inwestycji i zakupują akcje firm, które z ich perspektywy wydają się najbardziej opłacalne.
Od czego można zacząć inwestowanie na giełdzie?
W powszechnym przekonaniu giełda kojarzy się wyłącznie z maklerami i poważnymi przedsiębiorcami w garniturach. Jak już zostało wcześniej wspomniane, każdy z nas może stać się jej uczestnikiem.
Wystarczy nam podłączenie z Internetem i założenie rachunku inwestycyjnego w ramach jednego z domów maklerskich. Warto porównywać oferty, np. w celu zwolnienia z opłat za jego prowadzenie. Dobrze jest też sprawdzić, czy będziemy mieli taką możliwość w ramach naszego banku.
Pierwsze transakcje powinny zostać starannie przemyślane, w związku z czym należy się do nich odpowiednio przygotowywać. Niezwykle pomocne okażą się poradniki, dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Te drugie z reguły można zakupić w niższych cenach. Ponadto warto śledzić filmy instruktażowe doświadczonych traderów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Proces przygotowania teoretycznego warto wzbogacać udziałem w wirtualnych platformach giełdowych, które pokażą, jak wygląda inwestowanie od strony praktycznej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zdobywanie całej wiedzy to czasochłonna, lecz zwrotna inwestycja.
Ostatnim etapem jest wypracowanie własnej strategii operowania metodą prób i błędów. Każdy uczestnik giełdy musi ją dopasować do swoich potrzeb. W razie jakichkolwiek wątpliwości można śmiało korzystać z usług brokerów, którzy wskażą najciekawsze oferty oraz pomogą w skompletowaniu informacji na temat dokonanych i przewidywanych zmian.
Zobacz również pokrewny artykuł: Forex – opinie