Higiena i bezpieczeństwo pracy – jaką odzież roboczą wybrać?

Prowadząc firmę, będziemy musieli zamówić cały zestaw ubrań roboczych dla swoich pracowników. Asortyment jest jednak bardzo szeroki, dlatego wybór powinien być odpowiednio przemyślany, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto, kupując niefunkcjonalną odzież. Z pomocą w podjęciu decyzji przychodzi ekspert ds. BHP, który udzieli kilku cennych wskazówek zakupowych.

Witam serdecznie. Zacznę nietypowo, bo już od samego sedna sprawy. Jaka powinna być idealna odzież robocza według Pana?

Również witam. Niejednokrotnie doradzałem zaprzyjaźnionym firmom w tym zakresie. Należy rozpatrzyć 3 podstawowe elementy: wygodę, funkcjonalność oraz normy. Niewypełnienie jednego z tych punktów skutkuje nietrafionym zakupem.

Czy mógłby Pan rozwinąć swoją myśl?

Zacznę od ostatniej części. Normy to takie oznakowania, które informują nas o tym, jakie zagrożenia mogą być zwalczane dzięki tej odzieży. Jeżeli zobaczymy narysowany parasol, oznacza to, że ten model zapewnia ochronę przed deszczem. Dodatkowo określa poziom przesiąkania materiału. W ten sam sposób możemy definiować inne parametry. Przez funkcjonalność rozumiem dopasowanie ubrań do zakresu wykonywanych obowiązków. Budowlaniec, elektryk i sprzątaczka nie założą przecież tych samych ciuchów, więc trzeba to rozgraniczyć. No i zostaje nam wygoda, która jest przeze mnie uważana za najważniejsze kryterium wyboru. Proszę sobie wyobrazić pracę przez 10 godzin dziennie w niewygodnym, uciskającym stroju. To samo dotyczy zbyt luźnej odzieży. To nie jest tylko niewłaściwe noszenie, ale również automatyczna utrata walorów ochronnych. Przed zakupem przymierzamy co najmniej kilka modeli, porównujemy, dopasowujemy rozmiarowo i materiałowo. Dopiero wtedy możemy być pewni swojej decyzji.

Czy zauważył Pan powszechną tendencję do nierozróżniania odzieży roboczej i ochronnej?

Jest to już chyba tak głęboko zakorzenione w naszej świadomości, że ciężko teraz to przestawić. Zasada jest banalnie prosta. Odzież ochronna, jak sama nazwa wskazuje, chroni przed różnymi czynnikami, które mogłyby zaszkodzić nam w trakcie pracy. Pozwala na uniknięcie poważniejszych wypadków. Natomiast odzież robocza jest zabezpieczeniem przed zniszczeniem naszych ubrań, czyli trwałym zabrudzeniem, rozerwaniem itp. Oczywiście dobrym wyjściem jest połączenie tych dwóch walorów w jednym, więc szukajmy takich ciuchów roboczych, które dodatkowo będą posiadały zabezpieczenia chroniące części ciała, szczególnie narażone w naszej pracy.

Jak wygląda kwestia wyboru środków ochrony indywidualnej?

kombinezon do piaskowaniaSą to kolejne przydatne sposoby na uniknięcie zagrożeń zawodowych. Pracodawca musi zaopatrzyć swój zespół w przedmioty, które sprawdzą się w trudnych sytuacjach. W tym przypadku również wybieramy środki dopasowane do charakteru naszej pracy. Elektrycy i spawacze muszą mieć specjalistyczne gogle ochronne, pracownicy wysokościowi zaopatrują się w linki, szelki i pasy, które pomogą w utrzymaniu się nad ziemią, a dla robotników podziemnych wybieramy kaski z zamocowaną latarką czołową. Wbrew swojej nazwie i kolejnemu błędnemu przekonaniu, akcesoria medyczne znajdujące się w apteczce nie stanowią środków ochrony indywidualnej, choć oczywiście zawsze dobrze mieć pod ręką zestaw bandaży, gazik, nożyczki itp.

Myślę, że te wskazówki z pewnością ułatwią wybór niejednemu pracodawcy. Ogromnie dziękuję.

Dziękuję.

Informacje udzielił nam firma oferująca ubrania bhp – dziękujemy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>