Handel towarami z pomocą CMR – to powinieneś wiedzieć!

world-4292933_1280W dzisiejszym, coraz bardziej połączonym ze sobą świecie, handel towarami między kupującymi i sprzedającymi w różnych krajach staje się coraz bardziej wygodny i bezpieczny. Duża zasługa bezpieczeństwa drogowego transportu towarów i dalszego sukcesu tego łańcucha dostaw jest zasługą pojawienia się list CMR.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz o tym wiedzieć!

Ale czym jest list przewozowy CMR?

Międzynarodowy list przewozowy CMR (znany również jako „Dowód dostawy CMR”) jest europejskim dokumentem transportowym używanym do odszkodowania i odpowiedzialności w 29 krajach członkowskich za towary przewożone transportem drogowym.

Taka decyzja została podjęta w Genewie 19 maja 1956 r. na mocy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu towarów w celu ujednolicenia szeroko akceptowanej umowy przewozu. Skrót listu przewozowego CMR oznacza „Konwencję o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów”. Ten znormalizowany dokument przewozowy zapewnia te same przepisy dotyczące transportu drogowego w wielu krajach.

Przesyłka międzynarodowa CMR jest zasadniczo umową przewozu pomiędzy:

  • odbiorcą,

  • nadawcą,

  • przewoźnikiem.

Wiele krajów w całej Europie i poza nią wdrożyło już stosowanie listów przewozowych CMR, które UE planuje wprowadzić jako obowiązkowe do 2026 roku.

Kiedy potrzebujesz listu przewozowego?

List przewozowy CMR jest niezbędnym dokumentem, którego potrzebują firmy transportowe podczas transportu drogowego towarów z jednego kraju objętego ratyfikacją CMR do drugiego – tutaj dowiesz się jeszcze więcej. Ponadto potrzebują noty CMR do transportu wszelkiego rodzaju towarów ogólnych i niebezpiecznych. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że są one transportowane przez sieć drogową w całej Europie i innych krajach ratyfikowanych CMR. Mając to na uwadze, niewielka liczba towarów nie wymaga listu przewozowego CMR, w tym tych, które są radioaktywne lub sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne.

Kraje ratyfikowane przez CMR

Na początku CMR został wdrożony przez osiem państw-sygnatariuszy. Jednak protokół elektroniczny lub eCMR został wdrożony w 2008 r. Według ONZ od 2011 r. eCMR ratyfikowało łącznie 29 krajów.

Dowód dostawy CMR jest podpisany głównie przez kraje europejskie, a także kilka krajów Azji Środkowej oraz Rosję. W UE około 377 milionów e-CMR jest wykorzystywanych rocznie w transporcie transgranicznym. Ratyfikowane kraje europejskie to Dania, Francja, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria, Ukraina i inne. Kraje Azji Środkowej, które podpisały e-CMR, to Iran, Tadżykistan i Uzbekistan.

Jakiemu celowi służy list przewozowy CMR i dlaczego ma to znaczenie?

Teraz, gdy już wiesz, czym jest list przewozowy CMR, naturalnie chcesz poznać jego przeznaczenie. Służy dwóm celom:

Po pierwsze, CMR są umową przewozu i dokumentem związanym z transportem, który przenosi odpowiedzialność na stronę odpowiedzialną za towar.

Po drugie, wskazują również odszkodowanie, czyli kwotę, jaką odbiorca lub nadawca zapłaci w przypadku uszkodzenia towaru.

Wspaniałą ich zaletą jest to, że w standardzie stanowią czteroczęściowy dokument tzw. Quadruplicate.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>