Studenci kierunków takich jak np. filologia prawdopodobnie już po pierwszych zajęciach zastanawiają się, gdzie w przyszłości będą pracować. Biorąc pod uwagę, iż obecnie rynek pracy ma ogromne zapotrzebowanie na osoby biegle komunikujące się w wybranych językach, nie powinni mieć z tym problemu. Gdzie w takim razie można pracować po studiach językowych?
Międzynarodowe korporacje
Międzynarodowe korporacje każdego dnia poszukują pracowników biegle porozumiewających się w wybranym języku. Im język jest bardziej niszowy i egzotyczny, tym osoba używająca go jest cenniejszym ekspertem. Oczywiście bardzo często komunikacja nie wystarczy i potrzebna jest znajomość także innych branż, np. IT lub finansów. Niemniej, istnieją firmy poszukujące osób z wykształceniem językowym do prac w m.in. call center. Na tego typu stanowiskach największy nacisk kładzie się właśnie na możliwość operowania słowem mówionym i pisanym w różnych językach. Warto przejrzeć oferty pracy , by poznać dodatkowe wymagania na danym stanowisku.
Tłumacze
Osoby wyjątkowo biegłe w danym języku oraz absolwenci studiów językowych posługujący się co najmniej dwoma językami mogą starać się o posadę tłumacza. Nabór na tego typu stanowiska prowadzą m.in. międzynarodowe firmy, szkoły językowe, ale również sądy i prokuratury. W przypadku tłumaczy oprócz znajomości języków obcych liczą się również szeroko pojmowane kompetencje komunikacyjne oraz znajomość języka ojczystego.
Nauczyciele języka obcego
W przypadku niektórych studiów językowych dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie wykształcenia o kwalifikacje pedagogiczne. Wówczas otwiera się droga do zostania nauczycielem wybranego języka obcego lub ojczystego. Szczególnie cenne są osoby łączące różne kompetencje językowe, a także posługujące się językami specjalistycznymi, np. łaciną. Mogą wówczas liczyć na zatrudnienie w obrębie szkolnictwa na różnym szczeblu.