Freelancer podatki – zagadnienie, które nurtuje osoby chcące zerwać z etatem

freelancer podatkiCzujesz wypalenie zawodowe? Coraz silniej odczuwasz, że praca na etacie “dla kogoś” nie jest rozwiązaniem dobrym dla Ciebie? Rozważasz zostanie wolnym strzelcem? Freelancing staje się coraz bardziej popularny, również w naszym kraju. Ty też chcesz zacząć realizować zamówienia dla klientów bez szefa nad głową? Nic dziwnego, bycie freelancerem to bardzo kusząca alternatywa dla pracy na etat. Kojarzy się z niezależnością, elastycznością i pełną kontrolą nad tym, w jakim kierunku rozwija się nasza kariera. To freelancer decyduje, czy jest zainteresowany danym zleceniem, czy chce je przyjąć i czy stanowi on dla niego wyzwanie, którego chce się podjąć. Widzisz w social mediach content wolnych strzelców, którzy chwalą się, że śpią w tygodniu do godzin przedpołudniowych lub wrzucają relacje z kilkumiesięcznych wypadów do egzotycznych krajów, podczas których na kilka godzin tygodniowo włączają laptopa, żeby popracować? Czujesz zazdrość? Też chciałbyś tak żyć? Nie jest to wcale cel nie do osiągnięcia! Jednak bycie freelancerem to też kwestie “techniczne”, o które trzeba zadbać. A wśród nich zagadnienie, które wiele osób przeraża – freelancer podatki. Niepotrzebnie! Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule.

Freelancer podatki – to warto wiedzieć przed zrezygnowaniem z etatu

Zastanawiasz się, czy jako freelancer powinieneś mieć własną działalność gospodarczą? Wbrew pozorom nie jest to wcale popularne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ własna firma to też obowiązek płacenia wysokich składek ZUS, które trzeba odprowadzać co miesiąc. Co więcej, na każdego przedsiębiorcę nałożony jest obowiązek prowadzenia księgowości. Co w przypadku, kiedy sam freelancer nie ma czasu lub wiedzy, aby taką księgowość prowadzić? Musi korzystać z usług biura rachunkowego, a to wiąże się dodatkowymi opłatami. Jak więc łatwo się domyślić, większość początkujących wolnych strzelców nie decyduje się na zakładanie działalności gospodarczej. Jest to po prostu nieopłacalne. Decydują się oni na rozliczanie się z klientami jako osoby prywatne – w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Być może zastanawiasz się, czy istnieje jakaś magiczna liczba, granica obsługiwanej liczby klientów, po przekroczeniu której przepisy nakazują założenie firmy? Nie ma takiego przepisu. Freelancerzy mogą realizować umowy cywilnoprawne przy nieograniczonej liczbie klientów i dobrowolnie długo.

Kiedy jednak wolnemu strzelcowi opłaca się założyć działalność? Są bowiem i takie przypadki. Chodzi na przykład o takie obszary, w których freelancer ponosi wysokie wydatki. Może to być na przykład zakup materiałów potrzebnych do realizacji zleceń lub duże koszty wynajmu biura. Jakie są zalety założenia firmy? Niektóre dodatki można (kolokwialnie mówiąc) wrzucić w koszty i odliczyć od podatku dochodowego. Własna działalność to też korzyść w postaci zakupów na firmę. Dlatego przypadek każdego freelancera należy dokładnie i indywidualnie przeanalizować. Pamiętaj jednak, że gdy jedyne, czego potrzebujesz do pracy, to Internet i komputer, to otwieranie własnej firmy będzie nieopłacalne.

Jakie podatki obowiązują freelancera?

Wahasz się przed rozpoczęciem działalności freelancer’skiej? Wpisujesz w sieci hasło “freelancer podatki” i obawiasz się, że nie masz głowy do takich zagadnień? W takim razie ten akapit będzie dla Ciebie małą ściągą. Postaramy Ci się wyjaśnić zasady, jakie obowiązują wolnych strzelców w najprostszy z możliwych sposobów.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że podatek dochodowy zapłacisz zawsze – niezależnie od tego, czy masz działalność, czy wykonujesz zlecenia jako osoba fizyczna. Osoby fizyczne według skali podatkowej obowiązują stawki:

  • 17% lub
  • 32% – po przekroczeniu podstawy w kwocie 85 528 zł

Z kolei firmy mają do wyboru: opodatkowanie liniowe, ryczałtowe lub na podstawie Karty Podatkowej. Pamiętaj też, że firmy mogą być objęte dodatkowymi podatkami, których płatnikami nie są freelancerzy bez własnej działalności gospodarczej. Mowa np. o CIT i VAT.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>