Działalność gospodarcza w Anglii – trudniej czy łatwiej niż Polsce?

londyn

Wielka Brytania jest najlepszym krajem ze wszystkich w Unii Europejskiej, jeżeli rozważamy możliwość założenia własnej działalności. W porównaniu do warunków polskich, zarejestrowanie firmy, rozliczanie się z podatków czy wycofanie się z prowadzonej działalności w razie gdyby nasz pomysł okazał się porażką jest dużo łatwiejsze i szybsze.

Prowadzenie działalności w Polsce

Aby zarejestrować własną działalność w Polsce, musimy przejść przez szereg perypetii i nierzadko niesprecyzowanych w danej gminie lub powiecie przepisów urzędniczych. Zdarza się, że urząd powiatu wyśle nas do urzędu gminy, a ten stwierdzi, że dana czynność należy do zakresu obowiązków w powiecie. Wiele osób pragnących rozpocząć własny biznes narzeka na problemy przy rejestrowaniu firmy – między innymi na takie sytuacje, kiedy bank nie chce nam utworzyć konta na rzecz jeszcze niezarejestrowanej firmy, a urząd nie chce nam zarejestrować firmy, bo… nie posiadamy odpowiedniego konta bankowego. Niestety, sytuacje takie oparte są na faktach. Dodatkowo, zanim uda nam się zarejestrować firmę, mija dość dużo czasu – czasem może nam to zająć nawet więcej niż trzy miesiące. Dużo łatwiej jest też prowadzić jednoosobową firmę niż stworzyć miejsce pracy zatrudniające pracowników ze względu na stosunkowo wysokie koszty zatrudnienia pracownika. Wszystkie te mankamenty sprawiają, że przedsiębiorczy Polacy szukają innych krajów, w których mogliby zrealizować swoje plany szybciej i łatwiej.

Prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii

W porównaniu do polskich warunków, zakładanie własnego biznesu w Wielkiej Brytanii to prawie bułka z masłem. Wielka Brytania charakteryzuje się najkrótszym okresem rejestracji działalności w całej Unii Europejskiej – założenie firmy na Wyspach zajmuje około 13 dni, podczas kiedy okres ten w Unii średnio wynosi ponad miesiąc. Dodatkowo, wiele rzeczy możemy po prostu wypełnić przez Internet, dzięki czemu mamy do czynienia z dużo mniejszą biurokracją niż w ojczystym kraju. Jako osoba samozatrudniona, czyli osoba fizyczna, która samodzielnie prowadzi swój biznes, możemy zarejestrować naszą działalność już w jeden dzień jako tak zwany sole trader bądź self employed. Zdecydowanym plusem jest to, że taka rejestracja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Formalności

Jako wcześniej wspomniany sole trader, czyli osoba samozatrudniona, z powodzeniem możesz nie tylko prowadzić swoją jednoosobową firmę, ale także dużą firmę zatrudniającą innych pracowników. Na Wyspach liczy się przede wszystkim forma prawna, a nie to, ile pracowników zatrudniasz (w porównaniu do warunków polskich) czy na jaką skalę działasz. Zanim Twój biznes wystarczająco się rozkręci, możesz też pracować na podstawie umowy u pracy u innego pracodawcy. Dla swojego biznesu możesz wybrać też dowolną nazwę pod warunkiem, że nie będzie ona sugerowała współpracy bądź powiązań z rządem bądź jakiegokolwiek znaczenia dla państwa.

Kiedy mogę zacząć prowadzić swój biznes na Wyspach?

Na dobrą sprawę, prowadzić swoją działalność możesz już w momencie podjęcia decyzji o stworzeniu własnej firmy, natomiast bezwzględnie musisz ją zarejestrować w ciągu trzech miesięcy, od daty, w której pozyskałeś swojego pierwszego klienta. Aby jednak zarejestrować swoją firmę, musisz wcześniej wystąpić o przyznanie National Insurance Number, który jest odpowiednikiem polskiego NIP-u. Zarejestrowanie prowadzonej działalności jest zupełnie bezpłatne, ale jest też obowiązkowe – w przypadku, kiedy nie dopełnimy tej formalności w ciągu wymienionych trzech miesięcy od wykonania pierwszej usługi bądź sprzedaży pierwszemu klientowi, możemy otrzymać karę grzywny wynoszącą około 100 funtów. Ta sama zasada dotyczy każdej działalności – niezależnie od tego, czy będzie ona powiązania z zabiegami kosmetycznymi, własnym sklepem, usługami tłumaczeniowymi czy innymi.

Obowiązki osoby prowadzącej własny biznes

Przede wszystkim, podstawowym obowiązkiem są podatki. W zależności od wpływów osiągniętych przez firmę w danym roku podatkowym, istnieją też różne progi podatkowe. W zależności od tego, który z nich przekroczymy, taki podatek zapłacimy. Progi podatkowe zmieniają się z każdym rokiem, a informacje na ten temat są powszechnie dostępne. Są też pewne rzeczy, które możemy odliczyć od podatku, takie jak rachunki i inne koszty związane z prowadzeniem własnego biznesu. Innym obowiązkiem są też dwie obowiązkowe i stosunkowo niewielkie składki ubezpieczenia społecznego.

Dziękujemy serwisowi financialrepublic.co.uk za wskazówki jakimi kierowaliśmy się tworząc powyższy artykuł. 
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>