Drewno – jak mądrze zabezpieczyć tę powierzchnię?

PrzechwytywanieW ostatnich latach wiele uwagi poświęcono konstrukcjom drewnianym. Będąc trwałym i odnawialnym materiałem, który podczas swojego wzrostu wychwytuje ogromną ilość węgla, innowacje związane z tym materiałem pozwoliły na coraz wyższe konstrukcje. Jednak kiedy mówimy o drewnie, mamy do czynienia z ogromną różnorodnością gatunków, o różnych mocach, niuansach, potencjałach, ograniczeniach i zalecanych zastosowaniach.

Chociaż istnieją wyjątkowo twarde i ciężkie drewno, o wytrzymałości porównywalnej z betonem, istnieją inne miękkie i miękkie rodzaje drewna, które nadają się do innych celów i wybierając je potrzebujesz miejsc takich jak sklep z lakierami https://kemichalkatowice.pl/sklep-z-lakierami-gliwice/by odpowiednio zabezpieczyć tę powierzchnię.

W każdym razie, będąc materiałem naturalnym, drewno jest porowate i dostosowuje się do warunków temperatury i wilgotności otoczenia, w którym jest umieszczone, mogąc wchłonąć wszystko, co dostanie się jak:

  • oleje,

  • brud,

  • chemikalia.

Bez odpowiedniego wykończenia drewno może wysychać, pękać, tracić naturalny odcień i niszczeć. Jeśli jesteś narażony na nagłe zmiany, takie jak okresy wysokiej wilgotności i suszy, może puchnąć lub gnić.

Choć zdajemy sobie sprawę, że konserwacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszelkiego rodzaju budynków, w przypadku drewna jest to jeszcze ważniejsze. Odpowiednie wykończenie zapobiega szybkiemu niszczeniu drewna, wydłużając jego żywotność i wykazując jego naturalne właściwości. Dostępność i terminy stosowane dla każdego rodzaju wykończenia mogą się różnić w zależności od sklepu. Poniżej zestawiliśmy najczęściej używane dzisiaj wykończenia, przedstawiając ich główne cechy i zastosowania.

Lakiery

Niesłusznie słowo lakier jest często używane w odniesieniu do szerokiej gamy wykończeń drewna. Lakiery tworzą przezroczystą warstwę, niczym film na nałożonej powierzchni, która pokrywa pory drewna, podkreślając jego słoje i naturalne kolory. Jest to produkt na bazie olejów schnących i żywic syntetycznych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, takich jak lakier morski i poliuretan, które są bardzo odporne na wodę i wilgoć. Istnieją lakiery z ochroną przed promieniami ultrafioletowymi, bardzo przydatne do konstrukcji zewnętrznych. Inne typy pozwalają na zmianę odcienia drewna poprzez barwniki.

Lakiery są dość wszechstronne i znajdują szerokie zastosowanie w elewacjach, konstrukcjach, ramach i elementach wewnętrznych. Gdy warstwa lakieru zacznie się łuszczyć, pozostawiając je niezabezpieczone, należy element ponownie przeszlifować i polakierować.

Impregnaty

Działają nieco inaczej. W przeciwieństwie do lakieru wnikają w drewno i otwierają pory, odżywiając ich włókna i pozwalając drewnu „oddychać”. Nadaje to bardziej naturalny wygląd ich żyłkom, szczególnie w dotyku, ale nawet w najbardziej przezroczystej wersji kończy się to trochę zaciemnianiem drewna. Ponieważ wnika w drewno, jest wykończeniem, które czyni je wyjątkowo wodoodpornym. Opcja łatwa w aplikacji i utrzymaniu, Bejca nie odkleja się, ponieważ jest wchłaniana przez drewno i nie tworzy warstwy ochronnej. Tutaj zastosowania są podobne do lakierów i są również szeroko stosowane w dachach.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>