Dress Code – czyli jak należy ubierać się do pracy?

Business - young man in job interview for hiring, welcomes, Boss

Stare powiedzenie mówi, że “nie szata zdobi człowieka”. Trudno jednak znaleźć jego uzasadnienie w dzisiejszych czasach, a nawet kiedyś byłby z tym problem. Ludzie przywiązują dużą uwagę do ubioru, bo chcą wyglądać jak najlepiej. W 2014 roku koncern GfK, który zajmuje się badaniem opinii publicznej na rynku międzynarodowym, przeprowadził raport “Polak ubrany 2014″. Wynika z niego, że Polacy wydali rocznie średnio 2200 złotych na odzież, obuwie i bieliznę. W swoich szafach mamy różnorodną garderobę, ale rzadko kiedy zastanawiamy się jak bardzo o nas świadczy.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Ubiór ma znaczenie, szczególnie w pracy. Pracodawców interesują zarówno umiejętności podwładnych, jak i ich zewnętrzny wygląd. Widać to chociażby podczas rozmowy o pracę. Eksperci uważają, że pierwsze wrażenie jest kluczowe w zdobyciu zatrudnienia. Wiele korporacji z góry narzuca jak mają prezentować się ich pracownicy i bardzo rygorystycznie tego przestrzega. Istnieje nawet specjalny dress code, czyli zbiór zasad, dotyczących dopasowania odpowiedniego ubioru do sytuacji. Przede wszystkim chodzi o schludność. Klienci oczekują pewności, że mają do czynienia z odpowiednimi osobami. Trudno sobie wyobrazić, żeby mężczyznę w luźnym podkoszulku i krótkich spodenkach ktokolwiek potraktował poważnie. Swoją osobą reprezentujemy markę i określone wartości, więc prywatny styl najlepiej jest zostawić na spotkania ze znajomymi.

O czym należy pamiętać?

Dużo zależy od wykonywanego zawodu. Zawsze trzeba mieć na uwadze zasady BHP. W przypadku pracowników fizycznych liczy się bezpieczeństwo i funkcjonalność. Odzież, która krępuje ruchy nie sprawdzi się chociażby na placu budowy. Dodatkowo w takich miejscach brud jest nieodłącznym elementem, więc z czysto praktycznych względów eleganckie koszule i spodnie nie znajdą zastosowania. Kolejny aspekt to renoma miejsca pracy, co dobrze odzwierciedlają sklepy. Prywatni właściciele mogą sobie pozwolić na swobodę w dobieraniu ubrań. Nie tyczy się to osób zatrudnionych w sieciach handlowych, które noszą na sobie identyczne stroje. Chodzi o pokazanie klientom profesjonalizmu.

pobrane (1)W większych korporacjach mężczyzn obowiązuje schemat: dobrze skrojony garnitur, wyprasowana koszula,dopasowany krawat, wypastowane buty i przycięty zarost. Kolory są stonowane. Kobiety mają trochę trudniej. Zapomnieć mogą o wyrazistych makijażach, dekoltach i ekscentrycznych dodatkach w postaci biżuterii. Fryzura ma być nienaganna, a paznokcie zazwyczaj w jednym kolorze. Na miejscu nie jest odsłanianie ciała, więc spódnice powyżej kolana nie przejdą. Zdarza się, że zatrudniani są specjaliści od wizerunku, którzy dbają, aby ubiór świadczył dobrze o firmie. Pracodawcy coraz chętniej inwestują w zakup firmowych “mundurków” lub przyznają zatrudnionym osobom bony do konkretnych sieci odzieżowych.

Każdy detal ma znaczenie

Liczy się wszystko, od koszuli po spinkę do krawata. Nawet z pozoru ignorowane kolory są istotne. Każda barwa nadaje sygnał interpersonalny, który jest odbierany przez naszą podświadomość. Wzrok to jeden z podstawowych zmysłów, który warto pielęgnować. Umiejętności nie są już jedynym wyznacznikiem sukcesu. Ubiór pracownika daje wiele korzyści, na przykład może pomóc zwiększyć szanse na awans. Nie powinno się go lekceważyć, bo można na tym tylko stracić.

Porad dotyczących odpowiedniego ubioru do pracy udzielił nam portal amersklad.pl – importer odzieży z USA

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

2 komentarzy

  1. JaMajka pisze:

    Czy waszym zdaniem kobieta na pierwszą rozmowę o pracę może (powinna?) ubrać biżuterię? Podoba mi się naszyjnik rockowy na stronie http://www.alicejo.pl/ (to sztuczna biżuteria) i idę na rozmowę o pracę do sklepu z płytami muzycznymi. Czy taki naszyjnik według was wpłynie pozytywnie czy raczej negatywnie na ocenę mojej osoby?

  2. Milena pisze:

    Chciałabym sobie kupić kilka kompletów bielizny, ale w sklepach stacjonarnych nie mogę znaleźć niczego na mój gust. Zaczynam więc wędrówkę po sklepach online. Interesuje mnie dobrej jakości bielizna koronkowa, która nie traci fasonu po praniu, nie odkształca się i nie odbarwia. Możecie polecić jakieś dobre sklepy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>