Dlaczego warto zaplanować swoją karierę?

główne_Autoprezentacja_Doradca_Zawodowy_Katowice_1

Planowanie swojej kariery zawodowej powino być obowiązkowe dla osób w każdym wieku. Niezależnie od miejsca zamieszkania, doświadczenia i wykształcenia. Już w ostatniej klasie szkoły podstawowej spotkania z doradcą zawodowym to nic nadzwyczajnego podobnie w szkołach średnich. Jednakże pojedyńcze spotkania lub wspólne lekcje moga zwrócić jedynie uwagę na to jak ważne jest świadome zaplanowanie swojej ścieżki zawodowej. Brak:

  • odpowiednio zaplanowanej kariery,
  • wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach,
  • gotowości do działania,
  • umiejętności analizy niepowodzeń i wyciągania wniosków

skutkują wieloma niepowodzeniami. Widok ucznia, który wybrał nieodpowiednią szkołę, czy studenta zmieniającego kierunki studiów jak przysłowiowe rękawiczki nie należy do rzadkości. Również dorośli często podejmują decyzję o zmianie pracy, kolejnych kwalifikacjach bardzo chaotycznie. Przy olbrzymiej ilości bezpłatnych – finansowanych z środków UE szkoleń ze zdobyciem kolejnych uprawnień czy certyfikatu nie jest trudno. Często sami uczestnicy są świadomi, że to nowe uprawnienie, kwalifikacja do niczego im nie będzie potrzebna. Nie zmieni też ich sytuacji zawodowej. Po prostu uczestniczę bo a nuż za jakiś czas… I po upływie 3 miesięcy te same osoby spotykamy na kolejnym bezpłatnym kursie.

Zaplanuj swoją karierę z doradcą zawodowym lub coachem kariery

Dlaczego warto? Może to wynikać przede wszystkim z potrzeby zasięgnięcia zewnętrznej opinii, co do:

  • najlepszych rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb,
  • oczekiwań,
  • możliwości,
  • kompetencji
  • i kwalifikacji.

Zarówno doradztwo zawodowe, jak i popularny w ostatnich latach coaching kariery służą wspomaganiu i osiąganiu wyższej efektywności w planowaniu własnej ścieżki kształcenia, uzupełniania edukacji, jak i pracy. Porady udzielane przez profesjonalnego doradcę zawodowego pozwalają na wyselekcjonowanie dróg działania, które są odpowiednie dla konkretnego klienta. Z kolei coaching kariery jako proces umożliwia odkrycie nowych opcji, własnego potencjału przy pomocy osoby prowadzącej. Prowadzi to do uzyskanie większej satysfakcji z realizowanej pracy.  Dzięki wykorzystaniu współczesnych możliwości doradztwa zawodowego, jak i coachingu kariery znacznie łatwiej określić cele i dążyć do nich na rynku pracy. Poruszając się na oślep, bez planu, a także bez pomysłów stoimy w miejscu. Zadaniem doradcy lub coacha jest też skrócenie drogi do osiągnięcia celu, poprzez konsekwentne realizowanie tylko tych przedsięwzięć, które rzeczywiście przybliżają daną osobę do jej punktu docelowego w karierze.  Dzieje się to poprzez wykluczenie wszystkiego, co przeszkadza i rozprasza w przypadku gdy pracujemy nad tym samodzielnie. Warto korzystać z pomocy również na etapie zadowolenia z pracy, by móc jeszcze bardziej podnieść jej poziom.

doradca zawodowy Katowice

Ważne aby pamiętać, że doradca doradza na podstawie własnego doświadczenia, a coach kariery wręcz przeciwnie. Coach poprzez odpowiednio zadawane pytania otwiera potencjał tkwiący w osobie korzystającej z jego usług, która sama podejmuje decyzję najpdpowiedniejszą dla siebie w danej chwili. Nie wyraża swojej opinii, nie udziela wskazówek w stylu “stać Cię na więcej” “Jeśli nie ty to kto”.

Ile kosztuje doradztwo zawodowe lub coaching?

Koszt usług często stanowi barierę szczególnie dla osób, które znalzły się na zakręcie. Godzina indywidualnych konsultacji to koszt zazwyczaj od 150 złotych w zwyż. Może się to wydawać sporą kwotą warto jednak pamiętać, że 23% w przypadku doradztwa stanowi podatek VAT. Praca osoby prowadząjącej konsultacje trwa zazwyczaj około 2 godzin. (przygotowanie się do sesji plus informacja zwrotna i podsumowanie spotkania). Dodatkowo specjalista dysponuje narzędziami, testami, ćwiczeniami, jakie ułatwiają pracę. Większość z tych narzędzi wymaga również opłat, aktualizacji i licencji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>