Dlaczego pracoholizm przeszkadza w pracy?

1665Uzależnienie od pracy wbrew pozorom może bardziej przeszkadzać w wypełnianiu obowiązków na danym stanowisku aniżeli pomagać. Dlaczego pracoholizm jest tak szkodliwy i jak wpływa na naszą efektywność podczas pracy?

Problemy z odpoczynkiem i regeneracją

Ciągła praca i głód nowych obowiązków sprawia, że pracoholicy nie mają czasu na relaks lub odpoczywają zbyt krótko. Ma to odbicie w ich efektywności, lecz przede wszystkim w stanie psychicznym i fizycznym. Najczęściej pogarsza się on znacząco, co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do spadku masy ciała, problemów ze snem, koncentracją, a także chorób wątroby i serca. Pośrednio pracoholizm wpływa również na relacje z innymi ludźmi, a co za tym idzie – na nasze samopoczucie.

Frustracja z powody wyników

Natłok obowiązków i zbyt wolno rosnące wyniki to powód wielu frustracji u osób pracujących. U pracoholików objawy z tym związane przyjmują niewyobrażalne rozmiary. Złość z ciągłych niepowodzeń związanych z przyjmowaniem zbyt dużej ilości zleceń powodują ataki agresji. Wówczas pracoholicy odreagowują atakami w pracy lub w domu, angażując w swoje problemy rodzinę i współpracowników. Takie zachowania utrudniają pracę w grupie, co odbija się najbardziej na zespole, do którego przynależy uzależniona osoba.

Brak zadowolenia z pracy

Mimo ciągłej pracy na wysokich obrotach, pracoholicy nie są zadowoleni ze swojego stanowiska. Wówczas istnieje ryzyko niekończącej się migracji do innych firm, gdzie incydent się powtarza. Głód pracy i nowych wyzwań nie daje się zaspokoić, co znajduje swoje odbicie w sytuacji finansowej, jak i zdrowotnej pracoholika. W ostateczności może to doprowadzić do całkowitego wyłączenia z obiegu na rynku pracy, choroby lub długotrwałej depresji.

Najlepiej pracować z głową. Gdy czujemy niedosyt zadań i pragniemy bardziej ambitnych obowiązków – serwisy poświęcone zatrudnieniu, np. Pracuj.pl , mogą pomóc w znalezieniu nowej pracy, a tym samym i służbowych wyzwań.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>