Czym się charakteryzuje kredyt studencki i jak go otrzymać?

Hipster businessman with laptop

Ogromny rozwój sektora bankowego w Polsce spowodował dopasowanie oferty do klientów w każdym przedziale wiekowym. Nie zapominając o młodych ludziach, którzy aktualnie są w trakcie zdobywania wyższego wykształcenia, uruchomiono możliwość ubiegania się o kredyt studencki.

Czym dokładnie jest kredyt studencki?

Jest to nietypowy rodzaj kredytu, ponieważ zawiera dopłatę oprocentowania z budżetu państwa. Pozwala studentom pochodzącym z mniej zamożnych rodzin na utrzymanie się i ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków podczas całego okresu edukacji.

Jego charakterystyczną cechą jest przystępność kosztów. Oprocentowanie kredytu wynosi zaledwie 0,875 %, dzięki czemu oddanie pieniędzy bankowi nie będzie większą trudnością dla młodej osoby. Zarazem jest to najtańsza pożyczka dostępna na rynku. W ciągu całego roku student otrzymuje 10 rat miesięcznych w wysokości 600 zł. Z tego okresu wyłączone są dwa miesiące wakacyjne – sierpień i wrzesień. Maksymalny czas otrzymywania kredytu wynosi 6 lat, co stanowi połowę okresu spłaty zobowiązania finansowego. Warto zaznaczyć, że pierwszą ratę oddaje się już jako absolwent, 2 lata po zakończeniu studiów.

Do bardzo mocnych punktów kredytu studenckiego należy również zaliczyć możliwość umorzenia części łącznej kwoty zobowiązania. Dzieje się tak w przypadku zakwalifikowania się do grona 5 % najlepszych absolwentów. Wówczas możemy liczyć o obniżenie kredytu nawet o 1/5 kwoty. Banki uwzględniają również trudną sytuację finansową swoich klientów. Okazując odpowiednie i potwierdzające to dokumenty, istnieje taka ewentualność, iż kredyt umorzony zostanie w całości!

Studenci chwalą także nienaliczanie odsetek przez instytucje bankowe w okresie pobierania środków finansowych i 2-letnim czasie pomiędzy zakończeniem studiów a spłaceniem pierwszej raty kredytu.

Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt studencki?

Osoba ubiegająca się o ten kredyt musi posiadać status studenta. Nieistotny jest tryb nauki ani to, czy uczelnia jest publiczna, czy prywatna. Ważne jest podjęcie studiów przed ukończeniem 25 roku życia.

Drugim warunkiem jest nieprzekraczanie ustalonych progów określających maksymalną wysokość miesięcznego dochodu rodziny w przeliczeniu na jednego jej członka. Z każdym rokiem akademickim jest ona zwiększana. Jeszcze 4 lata temu wynosiła ona 2100 zł, a obecnie jest to już 400 zł więcej. Do tego wymagane jest posiadanie poręczyciela, którego możliwości finansowe wystarczą na pokrycie zobowiązania w przypadku niemożności spłaty przez studenta.

W dalszej kolejności należy złożyć wniosek do odpowiedniego banku przy jednoczesnym zachowaniu obowiązujących terminów. W Polsce kredytu studenckiego udzielają 4 instytucje: Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz SGB-Bank S.A. Wybór jest zależny od indywidualnych preferencji kredytobiorcy, lecz oferty banków w tym zakresie są do siebie bardzo zbliżone.

Wspomniane terminy określają złożenie wniosku o przyznanie kredytu do 15 listopada każdego roku. Następnie należy czekać na grudniowe ogłoszenie maksymalnej wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie ze strony Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to jedna z podstaw do decyzji banku o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu. Każda instytucja ma na to czas do 15 lutego. Jeżeli spotykamy się z odmową, w ciągu 2 tygodni możemy zwrócić się z analogicznym wnioskiem do innego banku. Do 31 marca określa się i podpisuje umowę w banku, którego decyzja jest pozytywna. Od tego momentu stajemy się kredytobiorcami, a na przyznanie pierwszej raty czekamy do października, czyli pierwszego miesiąca studiów.

Student musi również pamiętać o złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, tj. zaświadczenie o podjęciu nauki w danej uczelni, wspomniane wcześniej poręczenie oraz informacje na temat zdolności kredytowej. W okresie studiów co pół roku należy okazywać bankowi ważną legitymację studencką, która potwierdzi, czy semestr został zaliczony.

Czy jest to opłacalne dla studenta?

Kredyt studencki opiera się na bardzo pozytywnych warunkach, których ciężko szukać w przypadku standardowych kredytów gotówkowych. Wszystkie informacje są jasne i łatwo dostępne dla klientów.

Część studentów decyduje się na wzięcie tego kredytu z myślą o zupełnie innych, bardziej przyszłościowych celach, np. kupno mieszkania. Opłacalne może się również okazać wpłacenie pieniędzy na lokatę lub dobrze oprocentowane konto. Pomimo tego jest to wciąż mało popularna metoda pomocy finansowej, jednak z każdym rokiem pozyskująca coraz większą liczbę klientów.

Artykuł przygotowano we współpracy z serwisem tanikredyt.org, na którym można dowiedzieć się więcej czym jest tani kredyt

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

2 komentarzy

  1. Tomasz pisze:

    Bardzo dobra opcja dla mniej zamożnych studentów.

  2. Student pisze:

    Ja wybierając się na studia wziąłem oczywiście kredyt studencki polecony przez ludzi z forum http://www.soskredyt.pl. Dostałem ten kredyt może nie od razu. Musiałem zaświadczenia po przynosić itp. itd. Ale ogólnie jest ok, kredyt ma niski procent więc pracując i studiując jestem w stanie to ogarnąć. Nie ma się czego bać panowie i panie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>