Czym są programy outplacementowe?

action-2277292_1920

Outplacement jest czymś, co na polskim rynku pojawiło się stosunkowo niedawno. Od razu jednak przykuło uwagę przedsiębiorstw. Sprawdzamy do kogo adresowane są wyżej wymienione usługi, dlaczego warto z nich skorzystać oraz jak sprawdzić ile wyniosą koszty.

Pracownik dobrem szczególnym

Zasadniczo programy outplacementowe dedykowane są przedsiębiorcom, jednak ich końcowym odbiorcą jest pracownik, który traci zatrudnienie. Program ma za zadanie pomóc mu znaleźć ponownie źródło dochodu, najlepiej w tej samej branży i w podobnej firmie. Jest to więc swoiste wyciągnięcie pomocnej dłoni przez byłego pracodawcę do osoby, z którą rozwiązywana jest umowa. Takie zdarzenia najczęściej mają miejsce w czasie dużych restrukturyzacji, zmiany właściciela przedsiębiorstwa i tak dalej. Zdarza się, że trzeba pożegnać się z kilkudziesięcioma pracownikami, z których część była zatrudniona przez okres dłuższy niż kilka lat. Osoba, która zżyła się z firmą, na pewno będzie bardzo rozczarowana i rozgoryczona, gdy pewnego dnia będzie zmuszona opuścić swoje stanowisko. Na takie sytuacje odpowiedzią są właśnie programy outplacementowe, o których więcej możemy się dowiedzieć na stronie Outplacement Kalkulator.

Jak działa i ile kosztuje outplacement?

Usługi outplacementowe wykonuje zewnętrzna firma. Były pracownik zgłasza się do niej, gdzie doradcy przedstawiają mu aktualną sytuację na rynku pracy. Nawet, jeśli dana osoba pracowała przez kilkanaście lat, nie stanowi to żadnej przeszkody. Zostanie poinstruowana jak przebrnąć przez współczesną rozmowę kwalifikacyjną, jakich pytań może się spodziewać, jak stworzyć swoje CV, jak napisać list motywacyjny. Zostaną także jej przedstawione propozycja zatrudnienia w innych firmach, w tej samej lub podobnej branży. Jeśli chodzi o samą kwestię organizacyjną programów, to mamy do wyboru opcję indywidualną (dla jednego lub kilku pracowników – przydatne dla małych i średnich firm) oraz grupową (w przypadku zwolnień od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób – dla dużych przedsiębiorstw). By dokładnie obliczyć koszty dla naszego indywidualnego przypadku, skorzystajmy ze strony Outplacement Kalkulator. Wystarczy tylko podać najważniejsze dane, takie jak ilość zwalnianych osób, oraz forma programu.

Sprezentowanie byłemu pracownikowi możliwości udziału w programie outplacementowym jest wyrazem szacunku i troski wobec niego. Nie zostawiamy wtedy zwolnionych osób na przysłowiowym lodzie, gdzie muszą sobie one dalej radzić zupełnie same. Jest to coś, co na pewno podniesie opinie o przedsiębiorstwie zarówno wśród byłych i obecnych pracowników, jak również wśród klientów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>