Odzyskanie należności, szczególnie tych mocno przeterminowanych, bywa mocno problemowe. Jeśli dłużnik nie zapłacił w terminie, raczej trudno się spodziewać, że coś się zmieni po kilku tygodniach czy miesiącach. Dlatego też wierzyciele sięgają po różne narzędzia, które pozwolą im na odzyskanie należności. Pierwszym z nich są firmy windykacyjne, a gdy te nie zadziałają – wtedy przychodzi czas na egzekucję komorniczą.
Firmy windykacyjne i komornicy często wielu osobom kojarzą się dosyć zamiennie. W rzeczywistości jednak są to zupełnie inne instytucje, mające różne uprawnienia, jeśli chodzi o odzyskiwanie należności. Warto mieć świadomość, co może firma windykacyjna, a co w jej wykonaniu jest całkowicie zabronione. Podobnie jest w przypadku komornika – nawet, jeśli jesteśmy dłużnikami, dobrze jest znać swoje prawa i zdawać sobie sprawę z tego, kiedy dochodzi do przekroczenia uprawnień.
Firmy windykacyjne przed sprawą sądową
Windykacja należności odbywa się zanim sprawa dotycząca zadłużenia trafi do sądu. Większość wierzycieli decyduje się na przekazanie sprawy do windykacji specjalistycznej, profesjonalnej firmie windykacyjnej, która ma doświadczenie w odzyskiwaniu należności. Firmy windykacyjne powstają w ostatnich latach dosyć masowo, bo i zapotrzebowanie na tego rodzaju podmioty stale rośnie. Co może firma windykacyjna? Przede wszystkim, prowadzi działania zmierzające do odzyskania należności – na różne sposoby kontaktuje się z dłużnikiem, może wysyłać maile, smsy, dzwonić, a także odwiedzać dłużnika osobiście. Warto pamiętać, że przedstawiciele firmy windykacyjnej mogą jedynie zachęcać lub skłaniać do spłaty należności, nie mają natomiast żadnych kompetencji, jeśli chodzi o zajmowanie jakichkolwiek środków pieniężnych, a także nieruchomości czy ruchomości. Windykator może jedynie negocjować próbować porozumieć się z dłużnikiem.
Kiedy sprawa trafia do komornika?
Sprawy do komornika trafiają już na zupełnie innych etapach – przede wszystkim wierzyciel musi posiadać tytuł wykonawczy dotyczący należności, a więc musi odbyć się sprawa sądowa, a także zostać wydany wyrok. Z tym wyrokiem można wybrać się do komornika i złożyć wniosek o egzekucję należności. Komornicy mają już zdecydowanie więcej uprawnień niż firmy windykacyjne. Mogą zajmować wynagrodzenie za pracę, konta bankowe, oszczędności, a także nieruchomości i ruchomości będące w posiadaniu dłużnika. Środki pieniężne są od razu przekazywane wierzycielowi. Natomiast w przypadku nieruchomości lub ruchomości, odbywają się licytacje komornicze, na których kupujący mogą nabyć różne dobra o wiele taniej niż na wolnym rynku. Środki uzyskane z licytacji komorniczej trafiają natomiast do wierzyciela na poczet spłaty części lub całości długu. Licytacja majątku jest już jednak ostatecznością. Z komornikiem, nawet jeśli jest już na etapie zajmowania naszych środków, można się dogadać. Większość komorników pozwala na spłatę należności w dogodnych ratach, co dla wielu dłużników jest możliwością godną rozpatrzenia. Można dzięki temu pozbyć się zadłużenia, którego jednorazowa spłata byłaby niemożliwa.