Tamponodruk bardzo często jest wykorzystywany w sektorze reklamy. Za jego pomocą można znakować wszystkie produkty posiadające twardą i gładką powierzchnię. Maszyna służąca do tamponodruku nazywana jest tamponiarką.
Jak wygląda drukowanie?
Dzięki temu, że tamponodruk sprawdza się na większości powierzchni, jest bardzo popularny. Dodatkowym atutem jest niska cena oraz duże możliwości w znakowaniu. Więc jeśli chcemy zająć się drukowaniem gadżetów reklamowych, warto rozważyć zakup tamponiarki.
Aby drukować tą techniką potrzebna jest: tamponiarka, matryca, tampon i farba. Aby zacząć, należy najpierw wydrukować nasz projekt na folii. Następnie umieścić go światłoczułej płytce. Dzięki naświetlaniu płytka uzyska wyżłobienia zgodne z wzorem na folii. W miejscach wyżłobień znajdzie się farba, którą tampon przeniesie na docelowy produkt. Przygotowaną matryce możemy umieścić w tamponiarce, zamontować odpowiedni tampon i uzupełnić kałamarz farbą odpowiedniego koloru.
Dopiero teraz następuje proces właściwego drukowania. Należy pokryć matryce farbą i usunąć jej nadmiar za pomocą rakli (tak żeby znajdowała się tylko w szczelinach naszego wzorca). Następnie silikonowy tampon dociskany jest do matrycy (farba przeniesiona zostaje na tampon). Następnie ramię tamponiarki dociska tampon na produkt, który ma zostać zadrukowany. W ten sposób oznakowany produkt jest usuwany, a w jego miejsce wstawiany jest kolejny – czysty. Proces drukowania powtarzany jest dla całej partii przygotowanych produktów.
Jaki rodzaj tamponiarki możemy wybrać?
Na rynku dostępne są trzy rodzaje tamponiarek:
- ręczne,
- automatyczne,
- półautomatyczne.
Wybierając urządzenie ręczne, musimy liczyć się z tym, że zwykle są to urządzenia jednokolorowe. Tamponiarki automatyczne mogą obsługiwać nawet 12 kolorów podczas jednego nadruku. Kałamarz tamponiarki może być otwarty, lub zamknięty.
Na jakich materiałach można drukować?
Tamponodruk można wykonać na różnorodnych powierzchniach. Może być stosowany do druku na długopisach, częściach samochodowych, panelach czołowych sprzętu AGD/RTV, czy nawet kolekcjonerskich numizmatach.
Materiałami, które sprawdzą się jako podłoże twarde są przede wszystkim: szkło, tworzywa sztuczne, ceramika, metal oraz drewno. Również dobrym podłożem jest pianka poliuretanowa (często wykorzystywana do produkcji gadżetów antystresowych).
Ważne zasady podczas drukowania
Należy pamiętać, że na ciemnych, chropowatych powierzchniach często należy wykonać dwukrotne „bicie”, aby produkt dobrze pokrył się farbą. Drukując na metalu, nie można zapomnieć o dodaniu specjalnego utrwalacza (aby nie można było zdrapać farby z zadrukowanego produktu). Podłoże, na którym będziemy drukować powinno być w miarę płaskie – aby nie dochodziło do odkształceń.
Od czego zależy jakość nadruku?
Przede wszystkim od odpowiedniego doboru farby do powierzchni poddawanej nadrukowi. Ważną rolę odgrywa również dobrze przygotowana matryca i właściwie dobrany tampon do detalu, na którym będzie wykonany nadruk.
Dlaczego warto skorzystać z tamponodruku?
Ten rodzaj druku wyróżnia się bardzo wysoką rozdzielczością. Nawet drobne napisy o wielkości czcionki 3 mm będą czytelne. Dzięki swojej prostocie możliwe jest oznakowanie dużej ilości artykułów w krótkim czasie, co usprawnia proces realizacji zamówień.