Czym jest system WMS i jak działa?

pexels-alexander-isreb-1797415Mówiąc najprościej, Warehouse Management System (system WMS) to aplikacja, której zadaniem jest kontrolowanie codziennej pracy magazynu. Zasadniczo WMS koncentruje się na wysyłce, odbiorze, odkładaniu i kompletowaniu materiałów i produktów. System zarządzania magazynem może działać samodzielnie jako pojedyncza aplikacja lub może być częścią większego systemu. Niektóre programy WMS są tak złożone, że firmy zatrudniają cały personel zajmujący się obsługą i konserwacją systemu.

Jak działa system zarządzania magazynem (WMS)?

Chociaż systemy zarządzania magazynem mogą różnić się szczegółami produktu, większość z nich będzie miała te same podstawowe cechy.

  • Przyjęcie: WMS usprawnia przemieszczanie odebranych towarów od miejsca przybycia do miejsca ich składowania.

  • Przechowywanie: może to obejmować ręczne lub automatyczne przydzielanie produktów do określonych lokalizacji w magazynie.

  • Organizacja: jest to przydział produktu po jego otrzymaniu. Może to oznaczać wyczyszczenie całej sekcji magazynu lub nawet przeładunek kompletacyjny. Tutaj liczy się strategia, w której towary są przewożone bezpośrednio po ich otrzymaniu z niewielką lub żadną obsługą.

  • Kompletacja: czynność polegająca na zbieraniu pozycji z określonego zamówienia w magazynie.

  • Dostawa: każdy proces związany z dostawą produktu do konsumenta – pakowanie, ustalanie kosztów wysyłki i przewoźników, załadunek na samochody itp.

Oprócz tych podstawowych cech, system zarządzania magazynem to także sposób zarządzanie klientami i obiektami w jednym miejscu. Od komputera na biurku po iPhone’a powinieneś mieć możliwość podglądania i kontrolowania tego, co dzieje się w Twoim magazynie w czasie rzeczywistym.

W ten sposób również usprawnisz komunikację z pracownikami i klientami: elektroniczna wymiana danych eliminuje konieczność wprowadzania przestarzałych danych. Gdy system WMS komunikuje się za pomocą standardowych formatów branżowych, pracownicy lub klienci mogą uzyskiwać dostęp do informacji za pomocą ich własnej technologii. Ogranicza się konieczność osobistego komunikowania każdego szczegółu procesu, pozostawiając więcej czasu na współpracę i wprowadzanie innowacji.

Poprzez system WMS możesz usprawnić współpracę między klientami i partnerami. Twój system zarządzania magazynem może pomóc Ci komunikować się z innymi systemami w celu zmniejszenia liczby błędów i znalezienia nowych, wydajnych sposobów dostarczania potrzebnych produktów i usług. Tak też zmniejszysz potrzeby szkoleniowe pracowników: proces WMS jest zautomatyzowany i uproszczony, więc nie musisz tracić czasu i pieniędzy na długie sesje szkoleniowe.

System WMS – uprość raportowanie

Niezależnie od Twoich potrzeb w zakresie raportowania, Twój system może je spełnić. Wprowadź swoje parametry, a potrzebne informacje pojawią się w łatwych do zrozumienia raportach. Zredukuj i wyeliminuj błędy z pomocą tego systemu. WMS może śledzić Twoje zapasy i pomóc zmniejszyć liczbę błędów w zamówieniach. Zawsze wiesz, co znajduje się w Twoim magazynie i gdzie to znaleźć.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>