Czym jest dekatyzacja tkanin i gdzie ją się stosuje?

seam-3065051_1280

Dekatyzacja to pojęcie, które pojawia się bardzo często przy tematyce tkanin i ubrań. Niestety tylko nieliczni potrafią powiedzieć, co kryje się pod jej pojęciem. Jeśli Ty również nie wiesz, czym dokładnie jest dekatyzacja, zapraszamy Cię do krótkiej lektury.

Co to jest dekatyzacja?

Dekatyzacja tkanin jest procesem, którego celem jest ustabilizowanie wymiaru włókien w tkaninie, by zapobiec ich późniejszemu zbieganiu i traceniu kształtu. W trakcie tego procesu tkaniny poddawane są działaniu wody o bardzo wysokiej temperaturze, pary wodnej i zimnej wody. W dekatyzacji tkanin istotne jest jednak to, by temperaturę wody, pary wodnej, czy też żelazka dopasować do rodzaju materiału. Zupełnie inne parametry dotyczą tkanin wełnianych, bawełnianych, czy jeansowych.

Sposoby dekatyzacji

Pewnie niektórym z Was proces dekatyzacji wydaje się czymś trudnym. W rzeczywistości dekatyzacja jest tak prosta, że można ją wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Jak? Pierwszym ze sposobów jest pranie tkaniny w pralce bez użycia środków piorących. Materiał należy wyprać w najwyższej temperaturze, jaka jest dostępna dla danego rodzaju tkaniny. Alternatywą dla prania w pralce jest pranie ręczne i w tym przypadku należy moczyć materiał w gorącej wodzie, wysuszyć, a następnie wyprasować. Niestety ten sposób dekatyzacji jest najbardziej pracochłonny, ale jeśli metraż materiału jest niewielki, to pranie ręczne może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Bardzo dobre efekty daje również prasowanie tkanin żelazkiem parowym. Skuteczność tego rozwiązania będzie jednak zależała od precyzyjności i dokładności, jak również dużej ilości pary. Najlepiej sprawdzi się tutaj żelazko ze stacją parową, ale jeśli takiego nie mamy, wystarczy, że dołożymy starań przy pracy, a na pewno uda się dobrze przeprowadzić dekatyzację tkaniny.

Gdzie stosuje się dekatyzację?

Przyjęło się, że dekatyzacji można poddawać wszystkie tkaniny zawierające włókna naturalne, czyli takie jak bawełna, len oraz wiskoza. Przy dekatyzacji pozostałych materiałów, dekatyzacja nie jest już obowiązkowa, co nie oznacza, że nie można jej zastosować. Jednym z popularniejszych materiałów, do których stosuje się dekatyzację, jest jeans. Dzięki temu na długo można zachować ładną barwę oraz kształt swoich ulubionych spodni. Również materiały sztuczne można poddać dekatyzacji. Zarówno polar, jak i Minky są tkaninami, które się nie kurczą, aczkolwiek dzięki dekatyzacji mamy szansę pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń oraz zapewnić sobie ich nieskazitelną czystość. Wyjątek od reguły stanowią jednak materiały wodoodporne i ich pod żadnym pozorem nie należy dekatyzować. Przede wszystkim flizelina, czy wypełnienia watoliny nie nadają się do dekatyzacji, więc jeśli nie chcemy uszkodzić świeżo zakupionych rzeczy, lepiej mieć to na uwadze.

Jak widać, dekatyzacja bywa bardzo potrzebna. Dla tych, co jeszcze mają wątpliwości, czy ją stosować, zapraszamy na stronę sklepantex.pl. Tam można uzyskać o wiele więcej informacji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>