Zawód górnika zalicza się do jednego z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Każdy człowiek słyszał o śmiertelnych wypadkach pod ziemią, wie także o pylice, która jest chorobą zawodową tej grupy. Ale poza ogólnymi informacjami dobrze poznać także bardziej szczegółowe czynniki, wpływające na bezpieczeństwo pracy w kopalni Należy zacząć od tego, że pod ziemią pracują nie tylko górnicy czołowi, ale również górnicy strzałowi, kombajniści, ładowacze, górnicy wrębiarze, strugowi, podsadzkarze i rabunkarze. Zagrożenia można podzielić na pięć różnych rodzajów: naturalne, fizyczne, chemiczne, biologiczne oraz psychologiczne.
Zagrożenia naturalne
Do zagrożeń naturalnych zalicza się efekty wydobywania surowca, które powodują tąpnięcia i zawały, a także obrywanie się stropów lub ich fragmentów. Te przyczyny często prowadzą do śmierci górników podczas pracy, jednak nie są jedynymi śmiertelnie groźnymi czynnikami, jakie czekają pod ziemią. Należy pamiętać o gazach, a zwłaszcza gromadzącym się w kopalniach metanie. Wywołują one zatrucia, podrażnienia, a w przypadku wspomnianego metanu może dojść do niebezpiecznego wybuchu. Wśród trujących gazów, na jakich wdychanie najczęściej narażeni są górnicy, wymienić można tlenki węgla oraz azotu, a do tego należy dodać także pył kopalniany, prowadzący w wielu przypadkach do pylicy.
Zagrożenia fizyczne
Zagrożenia fizyczne to zagrożenia powiązane z maszynami oraz procesami zachodzącymi w kopalni. Wadliwy sprzęt może powodować porażenia prądem, a ruchome części maszyn prowadzić do uszkodzeń ciała ze śmiercią włącznie. Niezachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas używania ładunków wybuchowych to kolejne ryzyko. Ponadto górnicy pracują cały czas w dużym hałasie wytwarzanym przez pracujące maszyny, nie zawsze także oświetlenie jest wystarczające – te dwa czynniki wpływają negatywnie zarówno na słuch, jak i hałas. Praca górnika odbywa się w dużej temperaturze przy jednocześnie sporej wilgotności, co może doprowadzić do przegrzania ciała, a także prowadzi do chorób reumatycznych i grzybicy (gumowe obuwie, które jest częścią ubioru roboczego, to czynnik sprzyjający jej rozwojowi).
Zagrożenia chemiczne
W kopalni występują liczne zagrożenia chemiczne dla zdrowia i życia, z których głównym jest niskie stężenie tlenu przy wysokim stężenie dwutlenku węgla. Powstaje wówczas możliwość niedotlenienia i śmierci przez uduszenie. Wspomniany wcześnie pył kopalniany wywołuje pylicę. Jest to przewlekła choroba układu oddechowego, objawiająca się długotrwałym zapaleniem oskrzeli i postępową rozedmą płuc, co w efekcie prowadzi do niewydolności układu krążenia. Pod ziemią, w wodach kopalnianych, znajdują się substancje mocno uczulające, jak wywołujący choroby skóry chrom.
Zagrożenia biologiczne
Możliwość pojawienia się grzybicy to nie jedyne zagrożenie dla górnika. W ciepłym, wilgotnym klimacie kopali gnieżdżą się rozmaite pasożyty, jak janicki czy tęgoryjec. Zwiększa to znacznie możliwość zakażenia chorobami wywoływanymi przez nie, jak np. ankylostomiaza *tzw. “anemia górników”).
Zagrożenia psychologiczne
Praca przy sztucznym oświetleniu (nie zawsze wystarczającym) wywoływać może duży stres, a także depresję oraz ogólne zniechęcenie do życia. Ponadto w kopalniach pracuje się na zmiany. Powtarzająca się praca nocna zaburza rytm biologiczny, a także obniża zdolność do pracy fizycznej. Świadomość ryzyka zawodowego również wywołuje duży stres psychiczny. Należy również pamiętać, że wykonywanie czynności powtarzalnych oraz ciężka praca fizyczna prowadzą do wypalenia psychofizycznego, a także przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Podsumowując
Praca górnika jest ciężka i niewdzięczna, obarczona każdego dnia ryzykiem śmierci lub uszkodzenia ciała. Choć stosowane są najnowsze środki ochrony i zabezpieczenia, to jednak nie można całkowicie wyeliminować wielu szkodliwych czynników, choćby ze względu na samą konstrukcję i limity ludzkiego organizmu. Choć w wielu czynnościach człowieka zastąpiły maszyny, to jednak pod ziemią jest on wciąż niezbędny.
Informacje na temat zagrożeń pracy w górnictwie dostarczył nam serwis paliwopelet.pl dostarczający tani węgiel w Bielsku – dziękujemy.
Jeju, aż się nie spodziewałam, aż tylu zagrożeń. Naprawdę powinni im dużo więcej płacić.