Czy wymiana waluty online jest bezpieczna?

currency-exchange-480

Jeszcze nigdy wykonywanie transakcji z użyciem obcych walut nie było tak proste i szybkie. Kantory internetowe prześcigają się ze swoimi ofertami, dzięki czemu jako klienci zyskujemy możliwość wyboru tego najkorzystniejszego cenowo i najbardziej profesjonalnego na tle całej konkurencji. Czy takie nowoczesne rozwiązania mogą jednak być w stu procentach uważane za bezpieczne? Przedstawiamy kilka skutecznych metod, które pozwolą to ocenić.

Sprawdzenie danych kontaktowych

Wielu osobom wciąż towarzyszy przekonanie, że osobiste załatwianie spraw jest bezpieczniejsze od realizacji tych samych usług drogą internetową. Gdy mamy ku temu okazję, czasami wolimy załatwiać sprawy osobiście, udając się do placówki i spotykając się z pracownikiem danej firmy. Dotyczy to zwłaszcza kwestii finansowych. Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że powierzenie większej sumy pieniędzy instytucji, której nie możemy fizycznie odwiedzić, jest czymś niemożliwym. Dzisiaj sami chętnie otwieramy konta internetowe i zaglądamy do wirtualnych kantorów.

W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa działania takiej instytucji, od razu powinniśmy sprawdzić dane adresowe. Każda profesjonalna firma z pewnością umieści na swojej stronie zakładkę „Kontakt”, pod którą powinniśmy znaleźć dokładny adres siedziby kantoru, numer telefonu, potrzebne maile oraz numery NIP i REGON. Każda próba ujawnienia takich informacji powinna być dla nas znakiem, że lepiej trzymać się z daleka od takich przedsiębiorstw. Wybierajmy w pełni świadomie i bezpiecznie.

Weryfikacja legalności funkcjonowania kantoru

W tym punkcie najbardziej przydatny dla nas będzie Rejestr Działalności Kantorowej. Na podstawie danych firmy internauci mogą sprawdzić, czy została ona tam wpisana. Takie same zasady dotyczą również Komisji Nadzoru Finansowego. Każdy wirtualny kantor obowiązkowo podlega też Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej , który dokładnie monitoruje efekty wszystkich działań internetowych punktów wymiany walut. Ma to na celu przeciwdziałanie wprowadzenia do obrotu środków majątkowych pochodzących z nielegalnych źródeł.

Przy tej okazji warto również sprawdzić, czy kantor legitymuje się uzyskanymi certyfikatami. Jeżeli jest to przedsiębiorstwo istniejące na rynku od co najmniej kilku lat, powinno uzyskać już laur potwierdzający jego rzetelność i wiarygodność.

Przeglądanie opinii ze strony internautów

Każdy z nas może ocenić i publicznie wyrazić w sieci swoją opinię na temat różnych firm. Dla innych osób jest to bardzo cenne źródło wiedzy, które pomoże w podjęciu decyzji o przekazaniu swoich pieniędzy danemu kantorowi. Istnieją nawet osobne strony publikujące rankingi, tworzone na podstawie punktów przyznawanych przez wcześniejszych klientów. Przedsiębiorstwa znajdujące się na ich szczycie z pewnością będą należeć do najbezpieczniejszych oraz godnych polecenia.

Skontrolowanie zabezpieczeń danych osobowych

Wszystkie instytucje zajmujące się naszymi finansami muszą dokładnie przestrzegać obowiązujących procedur zbierania i przechowywania danych klientów. W trakcie rejestracji jesteśmy zobowiązani do podania różnych informacji: od hasła dostępu, przez numery rachunków bankowych, aż po numer dowodu osobistego. Te dane stanowią prawdziwy łup dla hakerów internetowych, dlatego niezwykle istotne jest ich szyfrowanie i zabezpieczanie. Jako korzystający ze strony powinniśmy mieć wgląd w historię logowań. Z kolei kantor musi bezpiecznie zweryfikować naszą tożsamość, np. poprzez wysyłanie linków aktywacyjnych czy specjalnych kodów SMS, tak jak odbywa się to we wszystkich polskich bankach.

Przetestuj także jak działa porównywarka kantorów online na stronie www.kantorywalut.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>