Czy wiesz na czym polega zawód Trychologa?

DSC_1145-2144-x-1424

Co to takiego – Trycholog? Brzmi poważnie. To specjalista zajmujący się schorzeniami skóry głowy, oraz włosami. Taki… lekarz od włosów. Czy tylko? Włosy są tak samo częścią organizmu ludzkiego, jak np. wątroba, czy serce. Oczywiście, na włosy nie możemy umrzeć, jednak mogą one przyprawić nas o „ból głowy”, jeśli np. stracą swój blask, lub co gorsza zaczną nam garściami wypadać. A jak pokaże się na naszej głowie tzw. łysienie plackowate, możemy mieć z tego powodu niemałe kłopoty. Lekarzami „od włosów” są absolwenci uniwersytetów medycznych, kosmetologii i biotechnologii.

To specjaliści, wyuczeni po to, aby zapobiegać, lub leczyć skórę głowy, ponieważ to właśnie od skóry głowy zaczynają się problemy z włosami. Podobno (wg przysłowia) mądrej głowy, włosy się nie trzymają. Ale, nie ma nic bardziej upokarzającego dla człowieka, jeśli jego włosy się zbuntują i zaczynają wypadać. Przecież to właśnie włosy są ozdobą niejednej głowy. A ci, którzy mówią, że na mądrej głowie włosy nie rosną, tak tylko się tłumaczą za swoich niedomagań. Bo, co ma powiedzieć człowiek bez włosów, jeśli je stracił z powodu genów, lub co gorsza choroby? Że ostrzygł się, ponieważ tak mu się podoba? Raczej musiał to zrobić, a to już inna historia.

Czym tak naprawdę zajmuje się trycholog?

Przede wszystkim sprawdza ile włosów nam wypada i w jakiej fazie wzrostu znajdują się nasze wypadające włosy. Badanie jest nieinwazyjne, dlatego jeśli chcemy wiedzieć co dzieje się z naszymi włosami, powinniśmy odwiedzić trychologa. On odpowie nam na najbardziej palące nas pytanie: Co się dzieje z naszymi włosami? I dlaczego tak się dzieje? Do badania wykorzystywany jest mikroskop, dzięki temu, włosy są oglądane w dwustukrotnym powiększeniu. Trycholog bada, czy naczynia krwionośne prawidłowo odżywiają mieszki włosów. Jeśli nie, może to być zazwyczaj przyczyną wielu zatruć, które nam zagrażają.

Może to także wskazywać, na ilość uśpionych mieszków, które powodują złą kondycję naszych włosów. Podczas badania trycholog dokładnie sprawdza, jak wygląda cebulka włosa, czy nie ma uszkodzeń, czy jest dobrze odżywiona. Może ton też świadczyć o występujących a naszym organizmie wielu schorzeniach, o których nie mieliśmy pojęcia. A tu proszę. Nasze włosy niejako „mówią” nam o tym przy pierwszej okazji. Przekazują informację, co dzieje się w naszym organizmie.

Jeśli już jest problem, co robić?

Trycholog wszystkim się zajmie, pod warunkiem, że w ogóle do niego pójdziemy. Wielu ludzi nie zwraca uwagi na wypadające włosy. Oj tam… były, są, nie ma. I tyle. Przecież włosy nas nie bolą, więc po co mamy chodzić do jakiegoś lekarza? Właśnie, po co? Znajomi mogliby nazwać nas hipochondrykami. A tego nie chcemy, prawda? Nie jest to prawidłowe myślenie. Wszystko to, co wiąże się z naszym zdrowiem, powinno być dobrze przemyślane. Czasami niewielkie zadrapanie, może doprowadzić do zakażenia krwi i śmierci. Włosy natomiast, to taki „pierwszy front”. Wskazują nam, co dzieje się nie tak w naszym organizmie i jak powinniśmy zareagować. Najlepiej wizyta u trychologa.

Tematy powiązane: porady na łysienie, peruki

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarzy

  1. Tomasz pisze:

    Prawda należy dbać o włosy, nie o łysinkę :)

  2. Maria78 pisze:

    Witam, czy Państwo mają jakieś namiary na dobrego lekarza trychologa w Warszawie? Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek poradę lub adres. Leczę się na ogół w przychodni Medica na ul. Smolnej (http://www.medica2000.com.pl/) ale tam nie mają Trychologa :) Czy ktoś mógłby polecić kogoś zaufanego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>