Czy otworzyć własną pralnię?

141925590712574600

Być może zastanawiasz się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. W okolicy pełno sklepów spożywczych, butików, fryzjerów i banków. A czy jest też pralnia?

Być może zastanawiasz się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. W okolicy pełno sklepów spożywczych, butików, fryzjerów i banków. A czy jest też pralnia?

Jeśli na poważnie rozważasz pomysł otworzenia nowoczesnej pralni, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Pomogą Ci one nie tylko zdecydować, do kogo będą kierowane Twoje usługi, lecz również wybrać odpowiedni rodzaj tego punktu usługowego, zaplanować zakup maszyn oraz uwzględnić inne koszty. Tylko opracowanie szczegółowej strategii biznesowej pozwoli uzyskać Ci przewagę nad konkurencją i osiągnąć sukces swojej firmy. Gotowy?

Koncepcja wymarzonej pralni

Na początku musisz określić Twoją potencjalną grupę odbiorców. Do wyboru masz dwie możliwości: klienci indywidualni lub instytucjonalni. W pierwszym przypadku Twoją grupą docelową są mieszkańcy osiedla, dzielnicy lub małego miasteczka. W drugim zaś są to hotele, pensjonaty, szpitale, salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony spa, bary, restauracje i wszelkiego typu punkty usługowe.

Kolejnym krokiem jest analiza rynku. W tym miejscu powinieneś wypisać wszystkie konkurencyjne pralnie w okolicy i sprawdzić, które z nich pretendują do miana lidera na rynku. Kiedy już stworzymy mapę konkurencji, warto zastanowić się nad tym, co decyduje o silnej pozycji najpopularniejszych firm? Czy jest to dobra lokalizacja, konkurencyjne ceny, a może szybkość świadczonych usług? Z drugiej strony, zauważysz na pewno, że niektóre z nich ledwo wiążą koniec z końcem. Jakie są tego przyczyny? Czy klientów odstrasza nieprzyjemna ekspedientka, czy po prostu nikt nie wie o istnieniu pralni? A być może w twojej okolicy w ogóle nie ma tego rodzaju punktów? Przyczyną może być niechęć mieszkańców do korzystania z tego rodzaju usług albo niski poziom zamożności w gminie. Często bywa jednak i tak, że istnieje popyt, lecz nikt nie odważył się wejść na rynek jako pierwszy. To idealna okazja dla kogoś takiego jak Ty.

Następnym działaniem jest sprawdzenie kosztów związanych z wynajęciem lokalu i przystosowaniem go do tego rodzaju działalności oraz zakupem niezbędnego sprzętu. Prognozowane rachunki za zużycie wody czy prądu pomogą nam oszacować, z jak dużymi wydatkami należy liczyć się, prowadząc własną pralnię. Znając koszty, możemy zastanowić się nad tym, jak będziemy finansować naszą działalność. Możliwości jest wiele, między innymi wzięcie kredytu lub napisanie projektu o dofinansowanie działalności ze środków Unii Europejskiej, na przykład w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Na koniec pozostaje już tylko wybór podwykonawców. Złota zasada „najtańszy nie zawsze oznacza najlepszy” obowiązuje i w tym przypadku. Może zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom, których finałem bywa nawet proces sądowy.

Wdrażanie koncepcji

Najwyższy czas, aby pomysł zrealizować w praktyce, a słowa przemieniły się w czyny. Każda idea powinna mieć swój precyzyjny opis. Plan ten powinien być jak najbardziej szczegółowy, a jednocześnie odznaczać się jak największą kompleksowością. Należy jak najdokładniej opisać cały proces technologiczny, czyli co po kolei będzie działo się z przyjętą do prania odzieżą. Na tej podstawie dobieramy najodpowiedniejsze maszyny i sprzęt, dzięki którym klienci będą mieli zagwarantowaną profesjonalną obsługę i najwyższej jakości świadczone usługi.

Należy rozpocząć prace budowlano-instalacyjne i rozpisać strategię marketingową z uwzględnieniem specyfiki lokalnej. W dzisiejszych czasach możemy komunikować się ze społeczeństwem wieloma drogami: poprzez ulotki, radio, telewizję, prasę czy Internet. Wszelkie działania należy zoptymalizować względem budżetu, jakim dysponujemy. Część z elementów kampanii, na przykład reklama radiowa i telewizyjna, wymaga dużych nakładów, jednak już stworzenie konta w mediach społecznościowych lub wydrukowanie ulotek jest rozwiązaniem o wiele tańszym lub całkowicie bezpłatnym. Oczywiście, sytuacją idealną i najbardziej efektywną jest łączenie wielu form promocji.

Otworzenie biznesu

Ostatnia grupa działań dotyczy przeszkolenia pracowników, którzy powinni przestrzegać zasad BHP oraz potrafić nawiązywać kontakt z klientami. Niezwykle istotny jest również transport i montaż niezbędnego sprzętu, na który powinniśmy dostać gwarancję oraz spisać formy serwisowania maszyn.

Po dokładnej i pracochłonnej analizie z poprzednich kroków, rozpoczęcie własnego biznesu powinno okazać się murowanym sukcesem. Nawiązując komunikację z otoczeniem firmy szybko poznasz potrzeby i wymagania swojej grupy docelowej. Zauważysz na przykład, w jakich godzinach przychodzi najwięcej konsumentów i na tej podstawie zwiększysz liczbę pracowników na zmianie. Analizując najczęściej składane zamówienia, będziesz mógł oferować rozmaite promocje czy programy lojalnościowe. Z pewnością po kilku latach obecności na rynku będzie stać Cię na otworzenie nowego punktu czy rozszerzenia profilu działalności. Powodzenia!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>