Czy jest jakaś różnica między kredytem a pożyczką?

bad_credit_loans

Pożyczka i kredyt – często używamy tych pojęć zamiennie, rzadko się zastanawiając czy faktycznie mają to samo znaczenie. Jedno co na pewno łączy zarówno jedną jak i drugą opcję pożyczania pieniędzy to fakt, że wszelkie tego typu działania zawsze powinny być podejmowane rozważnie, roztropnie i bez pośpiechu. Konieczne jest przed podjęciem jakiegokolwiek kredytu czy też pożyczki to, by rozważyć wszelkie minusy i plusy, jakie wiążą się z powyższym. Trzeba też właśnie zdobyć większą wiedzę na temat tego czym jest kredyt, a czym pożyczka – by wybrać możliwie jak najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Czym jest pożyczka?

Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z pomocą finansową regulowaną poprzez przepisy kodu cywilnego. Interesującym faktem jest również to, że pożyczkodawcą może być właściwie każda osoba i każda instytucja, które posiadają pieniądze i chcą wziąć udział w takim działaniu.

Czym jest kredyt?

Mamy tutaj do czynienia z już bardziej skomplikowaną formą pożyczania pieniędzy. Przede wszystkim, gdy mówimy o kredycie – mówimy o konkretnej kwocie środków pieniężnych, gdzie pożyczkodawcą może być już tylko instytucja finansowa (nie dowolna czy osoba indywidualna jak w przypadku pożyczek) który to zobowiązuje się oddać tę kwotę na rzecz kredytobiorcy. Ważne jest tutaj zaznaczenie konkretnego czasu spłaty w umowie, jak też istotna jest klauzula że spłaca się ją z odsetkami. Nieco inaczej jest również w kwestii samego otrzymania – przyznania środków. Instytucja finansowa musi w pierwszej kolejności sprawdzić czy pożyczkobiorca w ogóle ma prawo do zaciągnięcia takiego kredytu. Sprawdza się to poprzez analizę zdolności kredytowej danej osoby.

Dzięki temu instytucja finansowa wie, że faktycznie istnieje realna możliwość spłacania rat kredytowych w ustalonym czasie. Co ważne zaznaczenia, niekoniecznie dostaniemy z instytucji finansowej taką pożyczkę, o jaką wnioskujemy – gdyż może ona zostać pomniejszona, wtedy bank argumentuje to analizą zdolności kredytowej i wywnioskowaniem na co maksymalnie dany wnioskodawca może sobie pozwolić.

Kredyt i pożyczka – podstawowe porównanie

Jeśli chodzi o prawo udzielania w odniesieniu do kredytów mają je jedynie banki oraz SKOK. Natomiast jeśli chodzi o pożyczkę udzielać mogą jej już banki, SKOK, podmioty gospodarcze, osoby fizyczne oraz wszystkie inne instytucje. Jedynym warunkiem tutaj jest to, by pożyczkodawca był właścicielem pożyczanych pieniędzy. Jeśli chodzi o termin zwrotu/spłaty – to w odniesieniu do kredytu musi być zawsze określony odpowiednią umową, natomiast w odniesieniu do pożyczek nie musi być określony. Własność przekazanego kapitału to również interesująca kwestia, bowiem jeśli chodzi o kredyt przekazany kapitał zostaje oddany do czasowej dyspozycji kredytobiorcy, nie ma jednak mowy jakoby był on własnością tegoż. Natomiast jeśli chodzi o pożyczkobiorcę – to staje się on właścicielem przekazanego kapitału. Warto także zwrócić uwagę na koszty udzielenia, gdzie pożyczki mogą być nieodpłatne, natomiast w kredytach zwykle jest przewidziana prowizja + oprocentowanie naliczone od wysokości udzielonego kredytu.

Informacji na temat pożyczek udzieliła nam firma inwestum.com.pl, w której działalnością jest również skup domów na terenie kraju.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Kapeć pisze:

    Też znalazłem w międzyczasie ciekawą stronkę http://finansowaparabola.pl/parabanki-lista-firm-oferujacych-pozyczki-pozabankowe.html – szczególnie jeżeli chodzi o spis najtańszych pożyczek. Co sądzicie o pozabankowych usługach finansowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>