Czy jest jakaś różnica między kredytem a pożyczką?

bad_credit_loans

Pożyczka i kredyt – często używamy tych pojęć zamiennie, rzadko się zastanawiając czy faktycznie mają to samo znaczenie. Jedno co na pewno łączy zarówno jedną jak i drugą opcję pożyczania pieniędzy to fakt, że wszelkie tego typu działania zawsze powinny być podejmowane rozważnie, roztropnie i bez pośpiechu. Konieczne jest przed podjęciem jakiegokolwiek kredytu czy też pożyczki to, by rozważyć wszelkie minusy i plusy, jakie wiążą się z powyższym. Trzeba też właśnie zdobyć większą wiedzę na temat tego czym jest kredyt, a czym pożyczka – by wybrać możliwie jak najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Czym jest pożyczka?

Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z pomocą finansową regulowaną poprzez przepisy kodu cywilnego. Interesującym faktem jest również to, że pożyczkodawcą może być właściwie każda osoba i każda instytucja, które posiadają pieniądze i chcą wziąć udział w takim działaniu.

Czym jest kredyt?

Mamy tutaj do czynienia z już bardziej skomplikowaną formą pożyczania pieniędzy. Przede wszystkim, gdy mówimy o kredycie – mówimy o konkretnej kwocie środków pieniężnych, gdzie pożyczkodawcą może być już tylko instytucja finansowa (nie dowolna czy osoba indywidualna jak w przypadku pożyczek) który to zobowiązuje się oddać tę kwotę na rzecz kredytobiorcy. Ważne jest tutaj zaznaczenie konkretnego czasu spłaty w umowie, jak też istotna jest klauzula że spłaca się ją z odsetkami. Nieco inaczej jest również w kwestii samego otrzymania – przyznania środków. Instytucja finansowa musi w pierwszej kolejności sprawdzić czy pożyczkobiorca w ogóle ma prawo do zaciągnięcia takiego kredytu. Sprawdza się to poprzez analizę zdolności kredytowej danej osoby.

Dzięki temu instytucja finansowa wie, że faktycznie istnieje realna możliwość spłacania rat kredytowych w ustalonym czasie. Co ważne zaznaczenia, niekoniecznie dostaniemy z instytucji finansowej taką pożyczkę, o jaką wnioskujemy – gdyż może ona zostać pomniejszona, wtedy bank argumentuje to analizą zdolności kredytowej i wywnioskowaniem na co maksymalnie dany wnioskodawca może sobie pozwolić.

Kredyt i pożyczka – podstawowe porównanie

Jeśli chodzi o prawo udzielania w odniesieniu do kredytów mają je jedynie banki oraz SKOK. Natomiast jeśli chodzi o pożyczkę udzielać mogą jej już banki, SKOK, podmioty gospodarcze, osoby fizyczne oraz wszystkie inne instytucje. Jedynym warunkiem tutaj jest to, by pożyczkodawca był właścicielem pożyczanych pieniędzy. Jeśli chodzi o termin zwrotu/spłaty – to w odniesieniu do kredytu musi być zawsze określony odpowiednią umową, natomiast w odniesieniu do pożyczek nie musi być określony. Własność przekazanego kapitału to również interesująca kwestia, bowiem jeśli chodzi o kredyt przekazany kapitał zostaje oddany do czasowej dyspozycji kredytobiorcy, nie ma jednak mowy jakoby był on własnością tegoż. Natomiast jeśli chodzi o pożyczkobiorcę – to staje się on właścicielem przekazanego kapitału. Warto także zwrócić uwagę na koszty udzielenia, gdzie pożyczki mogą być nieodpłatne, natomiast w kredytach zwykle jest przewidziana prowizja + oprocentowanie naliczone od wysokości udzielonego kredytu.

Informacji na temat pożyczek udzieliła nam firma inwestum.com.pl, w której działalnością jest również skup domów na terenie kraju.

1 Komentarz

  1. Kapeć pisze:

    Też znalazłem w międzyczasie ciekawą stronkę http://finansowaparabola.pl/parabanki-lista-firm-oferujacych-pozyczki-pozabankowe.html – szczególnie jeżeli chodzi o spis najtańszych pożyczek. Co sądzicie o pozabankowych usługach finansowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>