Pracownicy dzielą się na kilka kategorii, te które nas dzisiaj interesują to spojrzenie na pracownika podczas pracy z punktu widzenia jego zaangażowania w wykonywany zawód. I tak pracownik dzieli się na pracowitego i leniwego. Pracowity pracownik nie zważa na swoje zmęczenie, na porę dnia, na to czy jest głodny czy najedzony. Nic go nie zwodzi od pracy. Takie osoby często mają więcej lat niż młodociani pracownicy którzy dopiero zaczynają pracę w fabryce albo zakładzie produkcyjnym.
Drugim typem są osoby leniwe, które zrobią wszystko by nie przepracować się zanadto a przy tym wykorzystać dzień na zupełnie inne zajęcia takie jak rozmowy z innymi pracownikami, czytanie gazety czy granie na telefonie. Pracodawcy walczą z tym drugim typem pracownika jak tylko mogą. Instalują kamery na hali produkcyjnej albo zatrudniają kierownika który pilnuje wydajności pracowników. Różne firmy mają różne wyniki z powodu tych działań ale sprawa wydaje się prostsza. Każdemu pracownikowi należy przydzielić konkretną pracę i to z niego go rozliczyć. Jeżeli ktoś ma na taśmie wyprodukować 100 żarników to po skończonym dniu jeżeli ich nie wyprodukuje automatycznie jest mu potrącana kwota z wypłaty. Problem jest z pracą której nie można wyliczyć na sztuki.
Dajmy na to wszelkie prace artystyczne albo pracę typu ochrony. Praca w ochronie jest ciężka do rozliczenia ponieważ praca polega głównie na staniu w miejscu lub na przechodzeniu z punktu A do punktu B. Bez wyraźnych zadań z których można by rozliczyć ochroniarza. Ale tutaj praktycznie każdy ochroniarz musisz wykazywać się odrobiną lenistwa ponieważ jest to praca dość narzuca. Nie można przez 8 godzin wytrwale stać na straży w maksymalnym skupieniu. W końcu się człowiek zmęczy. Tak samo jest przy pracy na komputerze.
To, że ktoś zrobi sobie przerwę przy pracy na komputerze co 20 minut to akurat słuszna rzecz. Prawo nakazuje dodatkowo na każdą godzinę pracy przy komputerze 5 minutową przerwę. Pracownicy zawsze będą skłonni do obijania się w pracy i nie wykorzystywania wszystkich swoich sił, bowiem jak mówił słynny podróżnik Wojciech Cejrowski: człowiek jest stworzony nie do pracy tylko do leniuchowania.