Co zrobić z kasą fiskalną po zamknięciu biznesu?

Salesperson at cash register

Likwidując swój biznes należy pamiętać o niezbędnych formalnościach, których dopełnienie umożliwia rozwiązanie własne firmy. Jedną z takich kwestii związanych z formalnościami podczas likwidacji firmy jest kasa fiskalna. I o ile sam przyrząd można potem oddać, to jednak zanim się to zrobi, należy wykonać niezbędne czynności.

Co zrobić z kasą fiskalną po zamknięciu biznesu?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać z kasą fiskalną jest wykonanie dobowego i miesięcznego raportu fiskalnego, znanego również jako raport okresowy. W terminie siedmiu dni od daty zaprzestania pracy kasy fiskalnej należy złożyć wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego o odczyt pamięci z kasy fiskalnej, a można to wykonać zarówno osobiście jak i drogą elektroniczną. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez Naczelnika wspomnianego urzędu.

Ostatecznie przy pomocy serwisanta należy dokonać odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej poprzez wykonanie raportu rozliczeniowego w obecności pracownika Urzędu Skarbowego. Potwierdzeniem tego odczytu jest protokół sporządzany przez urzędnika, a raport jest załącznikiem do tego dokumentu. Po jednym egzemplarzu otrzymuje przedsiębiorca, serwisant oraz urzędnik. Jeśli w chwili zamykania swojego biznesu nie minęły trzy lata działalności firmy, to przedsiębiorca ma obowiązek zwrotu otrzymanej ulgi lub zwrotu kosztów zakupu.

Co z samym sprzętem?

Po dokonaniu wszystkich opisanych wyżej formalności, które są niezbędne do prawidłowego zamknięcia firmy właścicielowi przedsiębiorstwa zostaje kwestia samego sprzętu. Nie ma żadnego prawa zabraniającego sprzedaży używanych kas fiskalnych, to jednak rzadko korzysta się z tego pomysłu. Powód tego jest prosty, a mianowicie po wcześniejszym użytkowaniu kasy fiskalnej należy kupić nowy moduł z pamięcią, który stanowi większą część kwoty samej kasy. Właśnie z tego względu należy dokładnie rozważyć wszystkie możliwości związane z pozbyciem się niechcianego sprzętu.

Firma, firma i po firmie

Można śmiało rzec, że czynności związane z zamknięciem własnego biznesu pochłaniają praktycznie tyle samo czasu i energii, co zakładanie przedsiębiorstwa. Decydując się na tak poważny krok, jak likwidacja własnej firmy należy w pierwszej kolejności postawić na dokonanie wszelkich formalności zamykających działalność gospodarczą. Dobrym rozwiązaniem jest również podzielenie wszystkich obowiązków związanych z zamknięciem własnej firmy na mniejsze zadania, co ułatwi całe działanie.

W działaniach zmierzających do zamknięcia własnej firmy należy pamiętać o wszelkich formalnościach w urzędach związanych z działalnością firmy, co uchroni przedsiębiorcę od przykrych konsekwencji w przyszłości. W nieco innych okolicznościach znajdujący się właściciele firm upadających z przyczyn finansowych. W tych przypadkach wszelkie formalności dzieją się nieraz zbyt szybko, przez co przedsiębiorca nie ma czasu na spokojne, pewne dokonanie wszelkich formalności, co jest ważne przy zamykaniu własnej firmy.

Autorem poradnika jest firma Kaspol.pl – kasy fiskalne Warszawa

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Leszek pisze:

    Oczywiście rozwiązanie biznesu i wyrejestrowanie kasy trzeba zgłosić tak samo, jak fiskalizację. Najlepiej wybrać właściwy serwis kas fiskalnych i tam uzgodnić szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>