Co to umowa o dzieło?

sign-pen-business-document-48148Jedną z form kontraktu, jaki wiąże zleceniodawcę z wykonawcą zadania, jest umowa o dzieło. Strony podpisują coraz częściej, ale nadal towarzyszy temu wiele niewiadomych. Na czym polega umowa o dzieło? W jaki sposób ją się rozlicza i jak wygląda współpraca zawiązana na jej podstawie? Kiedy można ją podpisać, na jak długo i czy warto?

Nie zawsze pracodawca oferuje etat

Marzeniem niemal każdego pracownika jest etat z obowiązkami idealnie pokrywającymi się z jego predyspozycjami i atrakcyjnym wynagrodzeniem, przy mało obciążającym dzień czasem pracy. Takie oferty pracy publikowane m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl są wypatrywane każdego dnia. Ogólnopolski zasięg ogłoszeń sprawia, że odpowiada na nie wielu kandydatów, a co za tym idzie – rośnie konkurencja.
Tymczasem nie każda praca wymaga podpisywania umowy etatowej. Coraz częściej z takiej formy kontraktu korzystają zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy. W takim przypadku liczy się wyłącznie efekt pracy wcześniej ustalony przez obie strony umowy i jasno określony w dokumencie.

Na czym polega umowa o dzieło?

Najkrócej mówiąc umowa o dzieło polega na tym, że jedna strona kontraktu wyznacza zadanie, a druga zobowiązuje się wykonać je w ustalonym terminie i dostarczyć zamawiającemu. Nie ma tu znaczenia, ile czasu zajęło wykonanie zlecenia, gdzie wykonana została praca i jakim nakładem uzyskano jej efekt. Ważne, by był on zgodny z wytycznymi i oczekiwaniami zleceniodawcy i zrealizowany w wyznaczonym przez niego czasie.

Co zawiera umowa o dzieło?

Dane, jakie powinny zostać zawarte w umowie o dzieło, to przede wszystkim informacja o tym, kto ją zawiera, co jest przedmiotem umowy, w jaki sposób dzieło ma być przekazane zleceniodawcy i w jakim terminie. W kontrakcie powinien też znaleźć się zapis dotyczący rozliczenia wykonania zadania – w jakiej formie zostanie wypłacone zostanie wynagrodzenie i w jakim czasie po wykonaniu zadania. Warto też zadbać o ustalenie w kontrakcie zakresu odpowiedzialności obu stron.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>