Praca z betonem – ryzyko, niebezpieczeństwo, zasady

construction-679987_960_720Cięcie odwrócone jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów podczas pracy z betonem. Polega na wycięciu spodu płyty, podłogi lub zwisu. W większości przypadków cięcie powinno być możliwe od góry płyty, bez konieczności cięcia odwróconego. Jeśli tego rodzaju prace muszą być wykonane, powinny być wykonywane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolone osoby. Pilarki ręcznej nigdy nie należy używać do cięcia odwróconego, ponieważ operator ma niewielką kontrolę nad urządzeniem tnącym umieszczonym powyżej wysokości ramienia.

Jeśli Ty bądź któryś z Twoich pracowników musi wykonać taki manewr:

  • Kontroluj ryzyko – zamocuj zamontowaną na szynie piłę ścienną, aby prowadzić prowadnice przykręcone do płyty.
  • Nigdy nie używaj elektryczności napędzane piły chłodzone wodą do cięcia odwróconego, chyba że są specjalnie zaprojektowane do tego celu.

Jeśli piła zostanie obrócona do góry nogami, woda może wlać się do silnika i spowodować uziemienie prądu przez operatora.

Pył i gazy – w pracy z betonem

Cięcie i wiercenie betonu może generować duże ilości pyłu, w tym pyłu krzemionkowego, który może powodować krzemicę (poważną chorobę układu oddechowego) w przypadku jego nadmiernego wdychania i ekspozycji. Cięcie na sucho i wiercenie jest również niebezpieczne, ponieważ może powodować nagrzewanie się ostrza i pękanie, które może stać się potencjalnym pociskiem. Toksyczne spaliny z urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi, w tym agregatów hydraulicznych, mogą szybko osiągnąć niebezpieczne poziomy, gdy są eksploatowane w zamkniętych lub źle wyposażonych obszary wentylowane. Silniki te mogą również szybko zużywać tlen z powietrza.

Przepisy nakładają na pracodawców określone obowiązki w zakresie identyfikowania i kontrolowania wszelkiego ryzyka związanego z pracą w przestrzeniach zamkniętych. Aby uzyskać więcej informacji koniecznie zapoznaj się z tym tematem, zanim zaczniesz działać z betonem.

Jak sobie poradzić z takimi ryzykownym sytuacjami obsługując Beton B15?

Tam, gdzie to możliwe, używaj betonu i sprzętu wiertniczego wyposażonego w urządzenia wyciągowe, aby wyeliminować wytwarzanie pyłu u źródła. Stosuj metody mokre, aby zminimalizować wytwarzanie pyłu i zapewnić dostarczenie wystarczającej ilości wody lub chłodziwa. Najlepiej też usuń zawiesinę, zanim wyschnie do zapobiegać wytwarzaniu przez wysuszony materiał pyłu, który może rozprzestrzeniać się na inne obszary terenu. Jeśli nie jest możliwe stosowanie sprzętu do tłumienia wody lub usuwania pyłu, skorzystanie z ciekłego azotu (np. w piecach) lub suchego lodu (np. w chłodnych pomieszczeniach) może być odpowiednią alternatywą. Warto też w tym kontekście rozważyć użycie wolniejszego sprzętu do cięcia i wiercenia, który wytwarza mniej pyłu – wiele profesjonalistów próbuje rozwiązać problem właśnie w ten sposób, tym samym znacznie minimalizując ryzyko związane z pyłem.

Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości należy odnieść się do formalnych źródłem informacji, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z betonem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>