Barman – zakres obowiązków, zarobki, opinie

work-abroad

Praca na stanowisku barmana jest jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia wśród młodych osób. Daje możliwość zarobienia tyle, aby móc samodzielnie się utrzymywać, a przy okazji nawiązać mnóstwo znajomości, ze względu na ciągły kontakt z ludźmi. Zawód ten nie jest jednak uważany za prestiżowy, dlatego bardzo często traktuje się go w kategoriach dorywczych zajęć. Czy nadal warto ubiegać się o to stanowisko?

Jakie obowiązki stoją po stronie barmana?

Przedstawiciel tego zawodu powinien godnie reprezentować klub, w którym pracuje. Niezbędne do tego są wysokie umiejętności komunikatywne. Należy odnosić się do klientów uprzejmie i z szacunkiem, jednocześnie pamiętając o sprawnej obsłudze, aby goście lokalu nie mieli powodów do denerwowania się. Liczy się też opanowanie, zwłaszcza wtedy, kiedy do baru podchodzi wstawiony uczestnik zabawy. Zdarzają się też zamożniejsi klienci, którzy odnoszą się do pracowników z pogardą. W takiej sytuacji również konieczne jest zachowanie zimnej krwi. Barman bez wątpienia musi także pamiętać o właściwej prezencji i schludnym wyglądzie.

Głównym zadaniem barmana jest przyjmowanie zamówień oraz przygotowywanie drinków, napojów i drobnych przekąsek, tj. paluszki czy orzeszki ziemne. Musi umiejętnie łączyć wszystkie składniki oraz posiadać teoretyczną
wiedzę na temat serwowanych trunków, aby jednocześnie służyć fachową poradą klientom lokalu.

Ponadto jego obowiązkiem jest też dbanie o czystość stanowiska pracy, czyli sprzątanie baru, zmywanie szklanek i kufli w zlewie (często wykorzystuje się zlewozmywaki podblatowe ze względu na ich uniwersalność) oraz polerowanie naczyń. Po skończonej zmianie powinien jeszcze sprawdzić bieżący stan napojów i innych składników oraz podliczyć i przekazać utarg przełożonemu.

Ile może zarobić barman?

Na wysokość pensji barmana składa się wiele czynników. W pierwszej kolejności liczy się lokalizacja i prestiż klubu. Jeżeli jest to zwykły lokal studencki, jego pracownik może wyciągnąć miesięcznie około tysiąca złotych. Im większe miasto, tym lepsze perspektywy zarobku. Za tę samą pracę w większym klubie w stolicy otrzyma się co najmniej dwukrotnie wyższe wynagrodzenie. Stawki te są jednak podwyższane o sumę zgromadzonych napiwków, które niejednokrotnie mogą przebić ustaloną miesięczną stawkę. Warto więc pomyśleć o zatrudnieniu się w jednym z nadmorskich klubów. Wówczas, przez cały sezon wakacyjny, istnieje duża szansa zainkasowania nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak w większości zawodów, również tutaj ważne są dodatkowe umiejętności. Wystarczy poświęcić kilka tygodni i paręset złotych, aby odbyć kurs barmański. Dokument potwierdzający jego zaliczenie jest bardzo mocnym atutem w rozmowie o pracę i może zaprocentować nie tylko natychmiastowym zatrudnieniem, ale też podwyższoną pensją na samym starcie.

Coraz modniejsze są też usługi barmańskie podczas imprez okolicznościowych. Powoli odchodzi się od kupowania drogiej wódki. Coraz częściej w salach bankietowych pojawiają się bary z kolorowymi, najróżniejszymi smakowo drinkami do zamówienia. Podczas jednej godziny takiej pracy barman może zarobić nawet 100 zł.

Opinie na temat pracy barmana

Osoba, która chciałaby podjąć taką pracę, powinna najpierw sprawdzić swoje zdolności. Nie każdy potrafi stać w jednym miejscu przez kilka godzin oraz uprzejmie i sprawnie obsługiwać nocną porą dziesiątki klientów. Należy przestawić się na zupełnie inny tryb życia.

Pomimo tego, że nie jest to najbardziej rozwojowa ścieżka kariery, usługi barmańskie są coraz bardziej doceniane w środowisku, a przede wszystkim panuje na nie ogromne zapotrzebowanie. Absolutnie nie należy lekceważyć tego zawodu, ponieważ jego przedstawiciele coraz częściej są solidnie opłacani. Ich średnie wynagrodzenia są znacznie wyższe niż przed kilkoma laty. Poza tym należy również pamiętać o tym, że nikt nie wysłucha cię tak, jak właśnie barman, dlatego zastanówmy się dwa razy, zanim powiemy cokolwiek złego lub obraźliwego na jego temat.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Bartek pisze:

    Praca barmana nie należy do łatwych ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>