Analityk danych w firmie – kiedy jego pomoc jest niezbędna?

pexels-photo-577585Gromadzenie, przetwarzanie danych jest w każdej firmie niezwykle istotne, gdyż trzeba robić to w zgodzie z przepisami prawa oraz jak najbardziej skutecznie i wydajnie. Analityk danych jest wiec zawodem, na który zapotrzebowanie z pewnością będzie rosło. Doskonale sprawdzi się w każdej branży, gdzie proces analizowania danych jest niezbędny do późniejszej skuteczności i efektywności pracy firmy.
Analityk danych zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o klientach i kontrahentach. W branży IT taki analityk zajmuje się również wszelkimi danymi dotyczącymi tworzonego oprogramowania. Przede wszystkim, zajmuje się zdobywaniem informacji od klienta, który dokładnie informuje go, jakie ma oczekiwania odnośnie tworzonego oprogramowania, co ma się w danym programie znajdować, w jaki sposób ma on funkcjonować i do jakich celów będzie on przeznaczony. Analityk IT tworzy więc pierwszą wizję przyszłego oprogramowania, którą następnie przekazuje programistom. Na Rekord SI można znaleźć ciekawe przykłady oprogramowania dla instytucji oraz biznesu, dzięki czemu można zauważyć, jak szerokie jest spektrum projektów tworzonych przez branżę IT.

Praca dla osób o ścisłym umyśle

Praca analityka danych wymaga przede wszystkim bardzo ścisłego i analitycznego umysłu, który doskonale odnajduje się w różnego rodzaju wykresach czy tabelkach. Nie jest więc to zajęcie dla osoby, która ma duszę humanisty i niezbyt dobrze czuje się w różnego rodzaju ścisłych zestawieniach. Analityk wykonuje swoją pracę samodzielnie, jednak we współpracy z innymi osobami, takimi jak programista czy też klient. Osoba na tym stanowisku musi więc mieć umiejętność pracy z zespołem, a także pod presją czasu. Wiele zadań trzeba bowiem wykonywać w czasie najkrótszym, jak to tylko możliwe.

Zapotrzebowanie na analityków rośnie

Analityk danych może być zatrudniony na etacie lub też wykonywać swoją pracę jako wolny strzelec. Im więcej umiejętności, kompetencji i doświadczenia zawodowego posiada, tym większe zarobki może osiągać. Warto też pamiętać, że analityk danych często ma dostęp do różnych informacji niejawnych, dlatego też jego praca wiąże się z podpisaniem umowy o poufności współpracy lub innego podobnie skonstruowanego dokumentu, który jest dla pracodawcy zabezpieczeniem, że firmowe dane będą na pewno w stu procentach bezpieczne i nie zostaną wyniesione na zewnątrz. Dobry i sprawdzony analityk danych może liczyć na stabilne i dosyć wysokie zarobki, podobnie jak inni fachowcy z branży IT. Warto więc pomyśleć o takim zawodzie, jeśli dobrze czujemy się w tematyce programowania, administrowania danymi czy systemami. Z pewnością jest to zawód, który w najbliższych latach będzie cieszył się nieustannie rosnącym zainteresowaniem wśród pracodawców.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>